filmy fabularne/komedie

Stan wyjątkowy (2019)

Surrealistyczna opowieść o rabunku trumny ze szczątkami chorwackiego prezydenta. W filmie nakręconym przez...

WIĘCEJ
Stan wyjątkowy (2019)

Surrealistyczna opowieść o rabunku trumny ze szczątkami chorwackiego prezydenta. W filmie nakręconym przez Vinko Brešana („Duch marszałka Tito”, „Świadkowie”) w jedną z głównych ról wciela się wybitny polski aktor Daniel Olbrychski.

Opis filmu:

Grupa bośniackich, chorwackich i serbskich rodziców wykrada w sylwestrową noc trumnę z ciałem chorwackiego prezydenta Franjo Tuđmana. Rabusie stawiają sobie za cel późniejszą wymianę szczątków głowy państwa na informacje o miejscu pochówku swoich dzieci, które zginęły podczas bałkańskiej wojny domowej. Sprawy wymykają się jednak spod kontroli...

Komedia „Stan wyjątkowy” obfituje w czarny humor i niespodziewane zwroty akcji. Od samego początku seansu oś fabuły oscyluje wokół dziwacznego planu zdobycia okupu za trumnę, gangu emerytów w strojach chorwackiej drużyny piłkarskiej oraz myśli samobójczych lokalnego generała. Gdy te pozornie niezwiązane ze sobą historie łączą się w jedną całość, okazuje się, że otaczająca bohaterów rzeczywistość jest jeszcze bardziej niedorzeczna i zaskakująca.

Bohaterowie filmu „Stan wyjątkowy” z 2019 roku wzorowani są na stereotypowych postaciach bałkańskiego kina: prezydent (Daniel Olbrychski), generał (Niksa Butijer), minister (Kresimir Mikic) i naczelnik więzienia (Drazen Kuhn) zostają postawieni w absurdalnych sytuacjach, a ich nietypowe zachowania stają się źródłem niebywałego komizmu.

Obsada filmu:

W rolach głównych występują:
Daniel Olbrychski („Potop”, „Ziemia obiecana”, „Ogniem i mieczem”) jako „Prezydent”
Kresimir Mikic („Ojciec Szpiler”, „Miłe martwe dziewczyny”) jako „Minister Kelava”
Niksa Butijer („Sukces”, „Ostatni Serb w Chorwacji”) jako „Generał”
Sebastian Cavazza („Jej droga”, „Droga Halimy”, „Mężczyźni nie płaczą”) jako „Premier”

Kto jeszcze zagrał w filmie „Stan wyjątkowy”?
Lazar Ristovski – Karlo
Drazen Kuhn – Naczelnik więzienia
Zdenko Jelcic – Nikola
Mate Gulin – Marin

Reżyseria:
Reżyserem komedii „Stan wyjątkowy” jest Vinko Brešan, który na swoim koncie ma już wiele filmów fabularnych: „Jak rozpoczęła się wojna na mojej wyspie”, „Duch marszałka Tito”, „Świadkowie”.

Scenariusz:
Scenariusz stworzył chorwacki dramaturg, kompozytor i muzyk Mate Matišić.

Data premiery, kraj produkcji:
Komedia „Stan wyjątkowy” miał swoją światową premierę 17 grudnia 2018 roku. Produkcja powstała we współpracy chorwackich, serbskich i polskich filmowców.

Zdjęcia:
Autorem zdjęć do „Stanu wyjątkowego” jest Branko Linta.

Tytuł oryginalny:
Koja je ovo država!

Czas trwania filmu:
„Stan wyjątkowy” trwa 118 minut.

Gdzie obejrzeć film „Stan wyjątkowy”?
Cały film „Stan wyjątkowy” online OGLĄDAJ za darmo w vod.tvp.pl

Wideo