serwisy tvp

filmy fabularne/komedie

Surrealistyczna opowieść o szalonej kradzieży trumien ze szczątkami zmarłych prezydentów Chorwacji i Serbii; o generale,...

WIĘCEJ
Surrealistyczna opowieść o szalonej kradzieży trumien ze szczątkami zmarłych prezydentów Chorwacji i Serbii; o generale, którego prześladuje pragnienie popełnienia samobójstwa; ministrze chorwackiego rządu, który podczas uroczystości w więzieniu nieoczekiwanie zamyka się w jednej z cel i odmawia jej opuszczenia. W roli prezydenta Chorwacji – wystąpił Daniel Olbrychski.

Tak jak w przypadku każdej komedii, bohaterowie filmu „Stan wyjątkowy” wzorowani są na stereotypowych postaciach kina: generał, minister, prezydent, strażnik więzienny, rodzice zaginionych żołnierzy, ale ci klasyczni bohaterowie zostali umieszczeni w absurdalnych sytuacjach, w których zachowywać będą się w nieoczekiwany sposób. Konsekwencją zetknięcia stereotypowych postaci i surrealistycznej fabuły jest komizm. Komizm wynika także z kontrapunktu świetnych dialogów i gry aktorskiej: ekstremalnie wręcz realistycznej, granej „na poważnie”, bez krztyny przesady. Starcie realistycznego, ciężkiego aktorstwa i absurdalnych lub surrealistycznych dialogów stworzyło harmonię i komediowość.

Czy ta opowieść dotyczyć będzie jedynie mieszkańców Chorwacji, Serbii i innych krajów regionu, których teraźniejszość zdeterminowana jest przez niedawną wojnę? Oczywiście, że nie. „Stan wyjątkowy” dotyczy każdego kraju na świecie.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Chorwacja, Serbia, Polska, 2019

Czas trwania: 118 min.

Reżyseria: Vinko Brešan

Obsada:
Kresimir Mikic – Minister Kelava
Lazar Ristovski – Karlo
Niksa Butijer – Generał
Sebastian Cavazza – Premier
Daniel Olbrychski – Prezydent
Drazen Kuhn – Naczelnik więzienia
Zdenko Jelcic – Nikola
Mate Gulin – Marin

Tytuł oryginalny: Koja je ovo država!

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy