serwisy tvp

filmy fabularne/klasyka

„Stalker” (1979)

Ostatni film, który Andriej Tarkowski („Nostalgia”, „Zwierciadło”) nakręcił w ZSRR. To...

WIĘCEJ
„Stalker” (1979)

Ostatni film, który Andriej Tarkowski („Nostalgia”, „Zwierciadło”) nakręcił w ZSRR. To symboliczna, fascynująca opowieść, inspirowana książką braci Arkadija i Borysa Strugackich „Piknik na skraju drogi”. Futurologiczna historia, którą opowiada Tarkowski, otwiera wiele pól interpretacji – są tu odniesienia filozoficzne i teologiczne. Dzieło rosyjskiego mistrza na długo pozostaje w pamięci. Tytułowy Stalker, przewodnik, który szmugluje ludzi do zakazanej Strefy, jest wyrazicielem wiary w ideały, w lepsze życie i świat. Z kolei Profesor uosabia naukę, a Pisarz – sztukę. Niezwykłe wrażenie sprawia zróżnicowanie świata Strefy i tego, w którym na co dzień żyją bohaterowie.

Opis filmu:

Nie znamy nazwy kraju, w którym rozgrywa się akcja, ani imion bohaterów, którzy występują pod pseudonimami. Stalker jest byłym więźniem. Ma na utrzymaniu żonę i chorą córkę. Szmugluje więc ludzie do tzw. Strefy. To miejsce owiane tajemnicą i niedostępne. Strefa pojawiła się przed dwudziestu lat. Prawdopodobnie uderzył tam meteoryt lub wylądowali kosmici. Żołnierze, których tam wysłano, zaginęli. Władze postanowiły wtedy odciąć to miejsce od reszty świata. Strefa jednak fascynuje. Wiele osób chce tam wejść. Strefa oferuje podobno niezwykłe przeżycia. Przewodnikami do tego zakazanego miejsca stalkerzy, niezwykle odważni straceńcy, przemytnicy ludzi, którzy nie cofną się przed niczym. Stalker, który jest bohaterem filmu, zna Strefę. Spędził tam wiele czasu, ale nadal nie odkrył wszystkich jej tajemnic. Strefa pozostaje bowiem nieodgadniona i stawia nieustanne wyzwania. Jest jak żywa, inteligentna istota. Reaguje na to, co się dzieje, narzuca swoje reguły. Jest kolorowa, skrzy się zielenią i uwodzi swoim pięknem.

W rolach głównych występują:
Aleksandr Kaydanovskiy („Test pilota Pirxa”, „Łza księcia ciemności”) jako Stalker
Anatoli Solonitsyn („26 dni z życia Dostojewskiego”, „Zwierciadło”) jako Pisarz
Nikolay Grinko („Zwierciadło”, „Andriej Rublow”) jako Profesor

Kto jeszcze zagrał w filmie „Stalker”?
Alisa Friejndlich jako żona Stalkera
Natasza Abramowa jako Marta, córka Stalkera
Faime Jurno jako znajoma Pisarza
Ye. Kostin jako Luger, właściciel kawiarni
R. Rendi jako motocyklista

Reżyseria:
Reżyserem filmu „Stalker” jest Andriej Tarkowski, jeden z najwybitniejszych i najoryginalniejszych twórców filmowych XX wieku. Tarkowski zrealizował m.in. takie filmy jak „Dziecko wojny”, „Andriej Rublow”, „Zwierciadło”, „Ofiarowanie”, „Nostalgia”.

Scenariusz:
Scenariusz do filmu „Stalker” napisali bracia Strugaccy na motywach swojej powieści „Piknik na skraju drogi”. Tarkowski wprowadził do scenariusza – za zgodą Strugackich – wiele poprawek.

Zdjęcia
Autorem zdjęć do filmu „Stalker” są Georgi Rerberg („Zwierciadło”, „12 krzeseł”) i Aleksandr Kniażiński („Ty i ja”, „Jak zranione ptaki”).

Data premiery i kraj produkcji:
Rosyjski film „Stalker” miał premierę w maju 1979 r.

Nagrody
Film „Stalker” dostał nagrodę jury ekumenicznego na festiwalu w Cannes.

Tytuł oryginalny:
„Stalker”

Czas trwania filmu:
Film „Stalker” trwa 163 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Stalker”?
Cały film „Stalker” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy