serwisy tvp

Filmy dokumentalne/historia

W czerwcu tego roku mija 25 lat od momentu powstania Solidarności Walczącej. W filmie opowieść...

WIĘCEJ
W czerwcu tego roku mija 25 lat od momentu powstania Solidarności Walczącej. W filmie opowieść o ludziach, dzięki którym w Polsce komunistycznej mogła funkcjonować opozycja. W stanie wojennym wspierali Solidarność Walczącą, często nie będąc formalnie członkami podziemnych struktur. Ryzykowali własnym życiem, a co najmniej utratą pracy, więzieniem po to, żeby w dostępny sobie sposób wspomóc ukrywających się działaczy podziemia. Dawali im schronienia, karmili, zapewniali łączność i kontakt ze światem. W przypadku udzielania pomocy takiej strukturze jak Solidarność Walcząca było to szczególnie niebezpieczne. SW było traktowane przez władze komunistyczne jak organizacja terrorystyczna, akcje przeciwko przywódcom i członkom były prowadzone w sposób wyjątkowo metodyczny i bezwzględny. Twórcą i przewodniczącym SW był Kornel Morawiecki.

Solidarność Walcząca była jedynym ugrupowaniem, gdzie członkowie składali przysięgę. Przywódcy SW: Kornel Morawiecki, Andrzej Kołodziej opowiedzą o ludziach, którzy ich ukrywali, akcjach, lokalach drukarni, demonstracjach. Poznamy atmosferę miejsc, gdzie cały czas włączony był nasłuch radiowy na częstotliwości milicji i SB a jednocześnie za ścianą, w drugim pokoju dzieci gospodarzy odrabiały lekcje i musiały funkcjonować w środowisku rówieśników, nie zdradzając jakie tajemnice kryje ich dom.

Cenną pomoc otrzymywała SW również od „nawróconych” esbeków. Opozycjoniści byli przez nich wielokrotnie ostrzegani przed planowanymi akcjami i konfidentami SB usiłującymi wejść w struktury, doprowadzić do rozbicia organizacji i ujęcia przywódców.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2007


Czas trwania: 29 minut


Scenariusz i realizacja: Maria Dłużewska, Włodzimierz Kuligowski

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy