filmy fabularne/klasyka

„Słodkie życie” (1960)
Bohaterem tego niezwykłego fresku obyczajowego jest dziennikarz jednego z włoskich brukowców,...

WIĘCEJ
„Słodkie życie” (1960)
Bohaterem tego niezwykłego fresku obyczajowego jest dziennikarz jednego z włoskich brukowców, niespełniony pisarz, który nie może odnaleźć się w świecie blichtru i pozy. Jednak prawdziwym bohaterem filmu jest Rzym i jego mieszkańcy - zdumiewająca, odpychająca i fascynująca zarazem społeczność zaludniająca nocą ulice miasta.

Opis filmu
Film utkany jest z wielu wątków, dających w sumie niezwykły i głęboki zbiorowy portret psychologiczny mieszkańców tej jedynej w swoim rodzaju stolicy. Jednym z nich jest przyjazd do Rzymu hollywoodzkiej gwiazdy, której ekscesy wywołują zachwyt i erotyczną fascynację towarzyszących jej mężczyzn. Ten gorzki w swej ostatecznej wymowie film stawia fundamentalne pytania o sens istnienia, o możliwość autentycznego porozumienia między ludźmi, o szanse znalezienia trwałych i głębokich wartości określających istotę człowieczeństwa. Jest to w historii kina jeden z najgłębszych traktatów moralnych zrealizowany najczystszymi środkami języka filmowego, będący przy tym wielkim, epickim freskiem, o niezwykle intensywnej barwie i prawdziwie mistrzowskim kształcie.

Obsada filmu
Marcello Mastroianni („Osiem i pół”, „Rozwód po włosku”, „Wszyscy maja się dobrze”) jako Marcello Rubini,
Anita Ekberg („Chiński szlak”, „Wojna i pokój”) jako Sylvia,
Anouk Aimée („Kobieta i mężczyzna”, „Osiem i pół”) jako Maddalena,
Yvonne Furneaux („Wstręt”, „Mumia”) jako Emma,
Magali Noël („Amarcord”, „Satyricon”) jako Fanny,
Alain Cuny („Camille Claudel”, „L'Annonce faite à Marie”) jako Steiner,

Reżyseria
Za reżyserię „Słodkiego życia” odpowiada Federico Fellini, jeden z najsłynniejszych reżyserów włoskiego kina, słynący z barokowego, onirycznego stylu filmowego.

Scenariusz
Autorami scenariusza są Pier Paolo Pasolini, Tullio Pinelli, Federico Fellini i Ennio Flaiano.

Data premiery i kraj produkcji
Światowa premiera odbyła się 3 lutego 1960 lutego. Film Film kręcono w Watykanie, Viterbo, Rzymie i miasteczku filmowym Cinecittà.

Tytuł oryginalny
„La Dolce Vita”

Czas trwania filmu
Film „Slodkie życie” trwa 174 minuty.

Nagrody i nominacje
Film został wyróżniony Oscarem za najlepsze kostiumy, na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes zdobył Złotą Palmę w kategorii najlepszy film.

Gdzie obejrzeć film „Słodkie życie”?
Cały film „Słodkie życie” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo