serwisy tvp

programy/wiedza

Cykl poświęcony historii medycyny. Trzonem każdego odcinka jest rozmowa dwóch historyków o różnych zagadnieniach medycznych....

WIĘCEJ
Cykl poświęcony historii medycyny. Trzonem każdego odcinka jest rozmowa dwóch historyków o różnych zagadnieniach medycznych. Układ treści jest problemowo-chronologiczny, punktem wyjścia jest zaaranżowana scenka i dialog między prowadzącymi wokół muzealnego eksponatu lub zainscenizowanej sytuacji z życia codziennego, np. bólu zęba.

Rozmowa przedstawia sposoby radzenia sobie ze schorzeniem lub metodę medyczną – np. znieczulenie – od czasów dawnych do wieku XX. Ilustracją każdego omawianego problemu jest tekst źródłowy z opisem zabiegu, miejsca jego wykonywania, treścią recepty lub poradami medycznymi. W tych miejscach, gdzie to tylko możliwe, przywołany jest przykład polskiego lekarza lub historyka medycyny, znaczącego dla rozwoju wiedzy o przedstawianym zagadnieniu – np. kołtun i Józef Dietl. Sceny rozmów między prowadzącymi odbywają się w obiektach związanych z historią medycyny, znajdujących się na terenie Krakowa, m.in. Muzeum Farmacji, schron Oddziału Pierwszej Pomocy Medycznej przy szpitalu im. S. Żeromskiego itp.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2021

Czas trwania: 16 odcinków po 25 min.

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy