serwisy tvp

Oglądaj do 06.07.2021 r.

filmy fabularne/klasyka

Jiří Menzel („Pociągi pod specjalnym nadzorem”) adaptuje prozę Bohumila Hrabala – powieść pt. „Anons o...

WIĘCEJ
Jiří Menzel („Pociągi pod specjalnym nadzorem”) adaptuje prozę Bohumila Hrabala – powieść pt. „Anons o sprzedaży domu, w którym już nie chcę mieszkać”. Film z 1969 roku czekał na premierę 21 lat. To jeden z najsłynniejszych „półkowników” w historii czeskiej kinematografii. W 1990 r. pokazano go na festiwalu w Berlinie, gdzie wywołał zachwyt; dostał wtedy Złotego Niedźwiedzia i nagrodę FIPRESCI.
Czechosłowacja, lata 50. Władza komunistyczna dba o to, by nikt się jej nie sprzeciwiał. Tych, którzy mają odwagę samodzielnie myśleć, poddaje resocjalizacji i wysyła do przymusowej pracy. Akcja filmu rozgrywa się w stalowniach i na złomowisku w Kladnie. W jednej „brygadzie” spotykają się m.in. profesor literatury, saksofonista, prokurator, fryzjer, kucharz, mleczarz i inni.
Powieść Hrabala, która stała się podstawą scenariusza, zawierała wiele wątków autobiograficznych. Menzel nie zgodził się na żadne ingerencje cenzury w „Skowronki na uwięzi”. Został za to ukarany siedmioletnim zakazem wykonywania zawodu.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Czechosłowacja, 1969

Reżyseria: Jiří Menzel

Czas trwania: 45 min.

Obsada:
Rudolf Hrušínský – Trustee
Vlastimil Brodský – Profesor
Václav Neckář – Pavel Hvezdár
Jitka Zelenohorská – Jitka

Tytuł oryginalny: Skřivánci na niti

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy