serwisy tvp

filmy fabularne/klasyka

Komedia grozy z 1960 roku w reżyserii Rogera Cormana, który zyskał sobie miano „króla kina...

WIĘCEJ
Komedia grozy z 1960 roku w reżyserii Rogera Cormana, który zyskał sobie miano „króla kina klasy B”. Reżyserskie szlify jako jego pomocnicy zdobywali m.in. Francis Ford Coppola, Martin Scorsese i James Cameron. W filmach Cormana debiutowali gwiazdorzy tacy jak: Jack Nicholson, Peter Fonda, Dennis Hopper i Robert De Niro.

Nicholsona, który zagrał w „Sklepiku z horrorami” pacjenta torturowanego przez sadystycznego dentystę, Corman wypatrzył na scenie w teatrze i powierzył mu główną rolę w filmie „The Cry Baby Killer”. Później Nicholson zagrał jeszcze w kilku innych filmach Cormana, a do jednego z nich „Podróż” sam napisał scenariusz.

„Sklepik z horrorami” mimo skromnego budżetu i naiwnej fabuły okazał się sukcesem komercyjnym. W 1986 roku powstał remake pt. „Krwiożercza roślina”.
Corman zaczął myśleć o tym filmie zainspirowany opowiadaniem „Green Thoughts” z 1932 roku o mężczyźnie jedzącym kwiaty. Potem pojawiały się kolejne pomysły, m.in. kucharza przygotowującego potrawy z ludzkiego mięsa. W końcu powstał szalony, pełen gagów, czarnego humoru i groteski scenariusz opowieści o kanibalistycznej roślinie.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: USA, 1960

Czas trwania: 70 minut

Reżyseria: Roger Corman

Obsada:
Jonathan Haze – Seymour Krelboyne
Jackie Joseph – Audrey Fulquard
Myrtle Vail – Winifred Krelboyne
Jack Nicholson – Wilbur Force
Wally Campo – detektyw sierżant Joe Fink/ narrator

Tytuł oryginalny: Little Shop of Horrors

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy