Uratowany przez Darka kot nie jest zwykłym dachowcem. To zwierzę, które ma niezwykłą moc spełniania życzeń. Wdzięczny za uratowanie mu życia, kot obiecuje spełnić siedem życzeń chłopca.
W poprzednim wcieleniu Radamenes przebywał w egipskiej świątyni. Każdy, kto zatrzymał na kocie wzrok, był zobowiązany do służenia władcy - faraonowi. Podekscytowany chłopiec pragnie, by także w odpowiedzi na jego spojrzenia dorośli spełniali życzenia. Później pojawiają się kolejne prośby...
- „Siedem życzeń” to współczesna baśń, oparta na odwiecznej bajkowej zasadzie - co pomyślisz to się stanie. Bohater staje przed możliwością zrealizowania dowolnych siedmiu życzeń i tylko od niego samego zależy, czy wybierze dobrze, czy źle - pisał autor scenariusza Maciej Zembaty. W jego zamierzeniu „Siedem życzeń” to siedem doświadczeń, dzięki którym bohater uczy się i doskonali - a wraz z nim powinni się uczyć także widzowie.
Dla realizatorów serialu mówiący kot okazał się nie lada wyzwaniem - sprawienie, by był wiarygodny, przedłużyło okres montażu i udżwiękowienia odcinków do 525 dni. Stanowiło to niemal pięć razy więcej niż planowano.
W efekcie powstał jednak serial, który momentalnie zdobył sympatię widzów. Było to zasługą nie tylko scenarzystów i realizatorów, którzy potrafili obdarzyć kota głosem (jest to głos Zembatego). Do sukcesu przyczynili się przede wszystkim świetni aktorzy z 12-letnim Danielem w roli Darka. Wśród wykonawców w niewielkiej roli ślepca znalazł się John Porter, autor muzyki do serialu, który, jak stwierdzili producenci, „ma odpowiednie warunki fizyczne”. Piosenki do serialu nagrał także m.in. zespół Banda i Wanda.
Serial dla dzieci i młodzieży, 7 odc., Polska 1985
Reż. Janusz Dymek
Scen. Maciej Zembaty, Andrzej Kotkowski
Wyk: Daniel Kozakiewicz, Izabela Olejnik, Zbigniew Buczkowski, Jacek Romańczuk, Bronisław Pawlik, Krzysztof Kowalewski, Piotr Pręgowski, Kazimierz Kaczor i inni