serwisy tvp

Filmy dokumentalne/sztuka

„Sekrety katedry Notre-Dame” (2017)

Film dokumentalny o słynnej gotyckiej katedrze Notre Dame w Paryżu...

WIĘCEJ
„Sekrety katedry Notre-Dame” (2017)

Film dokumentalny o słynnej gotyckiej katedrze Notre Dame w Paryżu oraz jej sekretach. Jest to nie tylko portret katedry, który poznają turyści zwiedzający stolicę Francji, ale także opowieść o skarbach skrywanych wewnątrz świątyni: relikwiach, naczyniach liturgicznych i innych precjozach.

Opis filmu:
Ze względu na pożar, jaki wybuchł w świątyni 15 kwietnia 2019 roku, odwiedzenie katedry Notre Dame w Paryżu jest obecnie niemożliwe. Dzięki filmowi dokumentalnemu jesteśmy jednak w stanie wybrać się na zwiedzanie tej niesamowitej budowli. Oprócz tego poznamy także m.in. rytuał otwierania miejsc niedostępnych dla zwykłego śmiertelnika, m.in. skarbca katedralnego, w którym znajduje się relikwiarz drzewa Krzyża Świętego. Słynąca ze swoich rzygaczy i rozsławiona przez Victora Hugo paryska katedra Najświętszej Maryi Panny należy do najczęściej odwiedzanych zabytków świata. Arcydzieło gotyckiej architektury nie zatraciło swojego wymiaru duchowego i sakralnego: co dzień odprawiano tu pięć mszy. Przez całą dobę i przez siedem dni w tygodniu 70-osobowa grupa pracowników i wolontariuszy nie ustawała w wysiłkach, by miejsce zachowało swój szczególny charakter i atmosferę. W drodze wyjątku otworzyli wrota katedry przed ekipą Sabine Pacini.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorką scenariusza filmu dokumentalnego „Sekrety katedry Notre-Dame” jest Sabine Paccini.

Data premiery, kraj produkcji
Francuski film dokumentalny poświęcony historii i współczesnej roli katedry Notre Dame w Paryżu miał swoją premierę w 2017 roku.

Tytuł oryginalny
„Les Secrets de Notre-Dame”

Czas trwania filmu
Film „Sekrety katedry Notre-Dame” trwa 57 minut.

Gdzie obejrzeć film „Sekrety katedry Notre-Dame”?
Cały film „Sekrety katedry Notre-Dame” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy