serwisy tvp

Filmy dokumentalne/społeczeństwo

W dalekim wschodnim Nepalu znajduje się ostatnia święta góra Szerpów, Kumbhakarna. Wierzą, że jej szczyt...

WIĘCEJ
W dalekim wschodnim Nepalu znajduje się ostatnia święta góra Szerpów, Kumbhakarna. Wierzą, że jej szczyt zamieszkały jest przez bogów i żaden człowiek nie ma prawa dotknąć jej zboczy. Jannu to szczyt Himalajów (7710 m), który słynie z 3000-metrowej Ściany Cieni, najtrudniejszej we współczesnym himalaizmie.
Kumbhakarna i Jannu to jedna i ta sama góra. W świecie wschodu i zachodu himalajskie szczyty mają odrębne nazwy, różny jest również stosunek do nich.
Najlepszy polski alpinista, Marcin Tomaszewski, realizuje się w górach. Niestety jego niebezpieczna pasja nie sprzyja szczęściu rodziny. Pierwsze małżeństwo się rozpadło, 11-letni syn Ignaś ma za złe ojcu jego decyzje i wybory. Marcin żeni się ponownie. Ma czworo dzieci z różnych związków i choć lubi osamotnienie w górach, na nizinach boi się samotności. Chce mieć rodzinę, jednocześnie musi jeździć na wyprawy. Wyprawa na Jannu ma być zwieńczeniem jego wszystkich górskich osiągnięć.
W Himalajach asystuje mu rodzina Szerpów. Dzięki pieniądzom zarobionym w trakcie wyprawy, uda im się wysłać syna do szkoły. Tylko dzięki edukacji uchronią go przed niebezpieczną pracą tragarza. Stoją jednak przed dylematem – Ściana Cieni znajduje się na najświętszej górze Szerpów, Kumbhakarna. Za profanację świętego miejsca grozi im śmierć lub wygnanie z wioski. Czy pod wpływem rodziny Szerpów Marcin zmieni swoje spojrzenie na wyczynowy himalaizm? Czy spotkanie z nimi pomoże Marcinowi w jego odwiecznym dylemacie: co jest ważniejsze, rodzina czy góry?

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, Niemcy, Szwajcaria, 2020

Czas trwania: 98 min.

Reżyseria: Eliza Kubarska

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy