serwisy tvp

Oglądaj do 08.11.2021 r.

Filmy dokumentalne/historia

„Scena zbrodni” (2012)

W Indonezji w latach sześćdziesiątych, w zapomnianym i do dziś...

WIĘCEJ
„Scena zbrodni” (2012)

W Indonezji w latach sześćdziesiątych, w zapomnianym i do dziś nieosądzonym pogromie, pod pozorem „walki z komunizmem” i przeciwstawienia się wpływom chińskiej rewolucji kulturalnej, prewencyjnie wymordowano dwa miliony ludzi.

Opis filmu:
Słynny amerykański dokumentalista Joshua Oppenheimer zaczyna swój film cytatem z Woltera „Zabijanie jest zabronione, chyba że zabija się wielką liczbę i przy dźwięku trąb”. Każdy mógł wtedy zostać „komunistą”, zwłaszcza jeśli miał chińskie pochodzenie. Oppenheimer przed kamerą aranżuje rodzaj psychodramy z dawnymi bojówkarzami. Bez oporów gotowi są odtwarzać przed kamerą sceny zabijania. Oni wiedzą, że „Bóg był przeciw komunistom”. Tłumaczą, jak zaciskali drut wokół szyi ofiary, żeby się nie brudzić krwią i nie czuć okropnego zapachu. I jak odreagowywali potem tę pracę tańcem, marihuaną, ekstazy. Tańczą przed kamerą Oppenheimera. Śmieją się.

Reżyseria:
Autorem filmu „Scena zbrodni” jest Joshua Oppenheimer, amerykański reżyser i scenarzysta, który ma na swoim koncie m.in. także znakomity i nagradzany dokument „Scena ciszy”..

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Scena zbrodni” wyprodukowano w 2012 roku. Film jest koprodukcją brytyjsko-duńską.

Czas trwania filmu:
Film „Scena zbrodni” trwa 116 minut.

Tytuł oryginalny:
„The Act of Killing”

Nagrody i wyróżnienia:
Film był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy dokument pełnometrażowy (2014). Wśród wielu nagród, którymi go uhonorowano były m.in. BAFTA za najlepszy film dokumentalny (2013), dwie nagrody na Berlinale (2013), nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej (2013) oraz wygraną na festiwalu Millennium Docs Against Gravity (2013).

Gdzie obejrzeć film „Scena zbrodni”?
Cały film „Scena zbrodni” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy