serwisy tvp

filmy fabularne/klasyka

Utrzymana w neorealistycznym, surowym stylu opowieść o legendarnym mafiosie sycylijskim, tytułowym Salvatore Giuliano. Reżyser Francesco...

WIĘCEJ
Utrzymana w neorealistycznym, surowym stylu opowieść o legendarnym mafiosie sycylijskim, tytułowym Salvatore Giuliano. Reżyser Francesco Rosi chciał, by widzowie oglądający jego film mieli przekonanie, że jest to dokument. Nakręcił więc zdjęcia w miejscach, gdzie rozegrały się wydarzenia związane z Giuliano, a do filmu zaangażował naturszczyków, m.in. dawnych członków bandy. Opowieść toczy się achronologicznie. Główny bohater na ekranie jest praktycznie nieobecny – kilka razy widzimy jednak jego martwe ciało.

5 lipca 1950 r. w Castelvatrano na Sycylii znalezione zostaje ciało bandyty Salvatore Giuliano – kontrowersyjnego sycylijskiego „Janosika”. Giuliano stał na czele bandy, która była zbrojnym ramieniem ruchu separatystycznego Sycylii. Kiedy w 1946 r. wyspa uzyskała autonomię, ruch wygasł. Giuliano nie chciał jednak utracić swojej pozycji i związał się z mafią. Gdy Giuliano na zlecenie właścicieli ziemskich krwawo rozprawił się z chłopami, którzy dzielili między sobą ich wielkie majątki, zapadł na niego wyrok… Na procesie do zabicia go w porozumieniu z najwyższymi władzami przyznał się jego najbliższy współpracownik, Gaspar Pisciotta.

Francesco Rosi („Carmen”, „Chrystus zatrzymał się w Eboli”, „Kronika zapowiedzianej śmierci” „Trzej bracia”) otrzymał za ten film w 1962 roku Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera na 12. MFF w Berlinie. Rosi uważany był za jednego z największych mistrzów włoskiego kina.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Włochy, 1962

Reżyseria: Francesco Rosi

Czas trwania: 120 min.

Obsada:
Salvo Randone – przewodniczący sądu w Viterbo
Frank Wolff – Gaspare Pisciotta

Tytuł oryginalny: Salvatore Giuliano

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy