filmy fabularne/klasyka

„Salvatore Giuliano” (1962)
Utrzymana w neorealistycznym, surowym stylu opowieść o legendarnym mafiosie sycylijskim, tytułowym...

WIĘCEJ
„Salvatore Giuliano” (1962)
Utrzymana w neorealistycznym, surowym stylu opowieść o legendarnym mafiosie sycylijskim, tytułowym Salvatore Giuliano. Reżyser Francesco Rosi chciał, by widzowie oglądający jego film mieli przekonanie, że jest to dokument. Nakręcił więc zdjęcia w miejscach, gdzie rozegrały się wydarzenia związane z Giuliano, a do filmu zaangażował naturszczyków, m.in. dawnych członków bandy. Opowieść toczy się achronologicznie. Główny bohater na ekranie jest praktycznie nieobecny – kilka razy widzimy jednak jego martwe ciało.

Opis filmu:
5 lipca 1950 r. w Castelvatrano na Sycylii znalezione zostaje ciało bandyty Salvatore Giuliano – kontrowersyjnego sycylijskiego „Janosika”. Giuliano stał na czele bandy, która była zbrojnym ramieniem ruchu separatystycznego Sycylii. Kiedy w 1946 r. wyspa uzyskała autonomię, ruch wygasł. Giuliano nie chciał jednak utracić swojej pozycji i związał się z mafią. Gdy na zlecenie właścicieli ziemskich krwawo rozprawił się z chłopami, którzy dzielili między sobą ich wielkie majątki, zapadł na niego wyrok... Na procesie do zabicia go w porozumieniu z najwyższymi władzami przyznał się jego najbliższy współpracownik, Gaspar Pisciotta.

Reżyseria:
Obraz „Salvatore Giuliano” wyreżyserował Francesco Rosi („Carmen”, „Chrystus zatrzymał się w Eboli”, „Kronika zapowiedzianej śmierci” „Trzej bracia”), który otrzymał za ten film w 1962 roku Srebrnego Niedźwiedzia na 12. MFF w Berlinie. Rosi uważany był za jednego z największych mistrzów włoskiego kina.

Scenariusz:
Scenariusz do filmu „Salvatore Giuliano” napisali Enzo Provenzale, Franco Solinas, Suso Cecchi d'Amico i Francesco Rosi.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Salvatore Giuliano” powstał we Włoszech, a jego premiera odbyła się w 1962 roku.

Zdjęcia:
Autorem zdjęć do filmu „Salvatore Giuliano” jest Gianni Di Venanzo („Osiem i pół”, „Noc”, „Zaćmienie”).

Czas trwania:
Film „Salvatore Giuliano” trwa 123 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Salvatore Giuliano”?
Cały film „Salvatore Giuliano” online oglądaj w vod.tvp.pl

Wideo