serwisy tvp

Oglądaj do 15.10.2020 r.

Filmy dokumentalne/społeczeństwo

Film dokumentalny o oszustach internetowych z Ghany. Grupa nazywająca się „Sakawa”, pozyskuje dane potencjalnych klientów...

WIĘCEJ
Film dokumentalny o oszustach internetowych z Ghany. Grupa nazywająca się „Sakawa”, pozyskuje dane potencjalnych klientów z internetu lub z wyrzuconych na śmieci europejskich twardych dysków. Na wysypiskach śmieci elektronicznych znajduje się skarbnica informacji. Otwarcie twardych dysków i uzyskanie dostępu do zdjęć i danych osobistych ich byłych właścicieli to stosunkowo prosta sprawa. W internecie prawie każdego można oszukać, znając imię, nazwisko i adres. Posługując się tymi danym, oszuści wchodzą w kontakt z potencjalnymi klientami, żeby wyłudzać pieniądze. Robią to w różny sposób, albo obiecując przyjazd do pracy albo oferując usługi seksualne. Wyszukują różne sposoby pozyskania zaufania i związania się z klientem, zmieniając głos w telefonie lub deklarując, że pieniądze są bardzo potrzebne na paszport albo na pomoc komuś choremu. Precyzyjnie wybierają kraje bogate, samotnych emerytów lub osoby naiwne. A wszystko po to, by uniknąć ubóstwa.

Oszuści z Ghany kradnąc pieniądze z Europy, postrzegając to jako akt zadośćuczynienia za popełnione na nich wcześniej kolonialne zbrodnie. W ubogiej Ghanie to jeden ze skutecznych sposobów na przetrwanie i poradzenie sobie z wszechobecnym bezrobociem. Brak skrupułów nie razi tu nikogo. Ile współczucia można się spodziewać po kimś, kto co tydzień musiał kupować rybę o wartości 250 euro dla swojego szefa, podczas gdy sam zarabiał zaledwie 12 euro miesięcznie?

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Holandia/Belgia, 2019

Czas trwania: 55 min.

Reżyseria: Ben Asamoah

Tytuł oryginalny: Sakawa

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy