serwisy tvp

Filmy dokumentalne/społeczeństwo

Jeden z najbardziej bezkompromisowych twórców współczesnego kina, nominowany do Złotej Palmy w Cannes i zdobywca...

WIĘCEJ
Jeden z najbardziej bezkompromisowych twórców współczesnego kina, nominowany do Złotej Palmy w Cannes i zdobywca Złotego Lwa w Wenecji, Ulrich Seidl wraca do Afryki, po pamiętną fabule „Raj: miłość”, o seksturystyce starszych białych kobiet, tym razem portretuje austriackich myśliwych, zażywających uroków mordowania zwierząt w rezerwacie.

Seidl portretuje ich w swoim stylu – bezlitośnie, ironicznie i ze swoistym dystansem. Jego bohaterowie starają się wytłumaczyć, co ich pociąga w polowaniu, dorabiając do pierwotnych instynktów pseudofilozoficzne teorie. Seidl zdziera maskę z „cywilizowanych” Europejczyków, pokazując skrywany rasizm, obojętność na biedę i fascynację przemocą.

Film to przejażdżka po jego stałych motywach: brzydota ludzkiego ciała, obraz człowieka realizującego swoje mroczne żądze bez dbania o interes innych. Bohaterowie Seidla to zwykli mieszczanie – emeryci, nastolatki i zamożna klasa średnia. Seidl podchodzi do nich tak blisko, jak to możliwe – opowiadają o swoich emocjach bez żadnych zahamowań.

Film zdobył wyróżnienie specjalne na Festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Austria, 2016

Reżyseria: Ulrich Seidl

Czas trwania: 91 minut

Tytuł oryginalny: Safari

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy