serwisy tvp

filmy fabularne/komedie

Pełnokrwista komedia Romana Polańskiego to entuzjastycznie przyjęta na festiwalu w Wenecji ekranizacja sztuki Yasminy Rezy...

WIĘCEJ
Pełnokrwista komedia Romana Polańskiego to entuzjastycznie przyjęta na festiwalu w Wenecji ekranizacja sztuki Yasminy Rezy „Bóg mordu”, która od wielu sezonów przyciąga tłumy rozentuzjazmowanych widzów do renomowanych teatrów po obu stronach Atlantyku. Film ma na swoim koncie koncie dwie nominacje do Złotych Globów 2012, Złote Lwiątko 2011 oraz nominację do Złotych Lwów 2011 w Wenecji, Cezara 2012 za najlepszy scenariusz oraz nominację do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej 2012. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman, nagrodzony Cezarem oraz Europejską Nagrodą Filmową, a także nominowany do Oscara i BAFTY za „Pianistę”. Muzykę do filmu skomponował wielokrotnie nominowany do Oscara Alexandre Desplat.

Rzecz dzieje się w Nowym Jorku. Ethan Longstreet (Eliot Berger) traci przedni ząb, drugi ma uszkodzony. Matka pobitego chłopca Penelope (Jodie Foster) i jego ojciec Michael (John C. Reilly) zapraszają Nancy (Kate Winslet) i Alana (Christoph Waltz) Cowanów, rodziców krewkiego nastolatka, do swojego eleganckiego mieszkania na Brooklynie. Celem spotkania ma być omówienie przykrego incydentu i polubowne rozwiązanie sprawy. Oba małżeństwa są przyjaźnie nastawione i mają wolę, aby między sobą rozwiązać konflikt. Spisują coś w rodzaju porozumienia, mającego zabezpieczyć strony przed nieprzewidzianymi skutkami prawnymi. Wydaje się, że kłopotliwy obowiązek został spełniony i niebawem o wszystkim będzie można zapomnieć. Dalsza rozmowa ma charakter grzecznościowy. Gospodarze proponują kawę i szarlotkę. Cowanowie nie odmawiają, ale gdy Penelope domaga się przeprosin, kulturalna atmosfera pryska jak bańka mydlana i narasta wzajemna wrogość. Zaczyna się karczemna awantura.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Francja, 2011

Reżyseria: Roman Polański

Czas trwania: 76 minut

Obsada:
Jodie Foster – Penelope Longstreet
Kate Winslet – Nancy Cowan
Christoph Waltz – Alan Cowan
John C. Reilly – Michael Longstreet

Tytuł oryginalny: The Carnage

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy