teatr telewizji/scena współczesna

Rodzinna komedia kryminalna Juliusza Machulskiego, napisana specjalnie dla Teatru Telewizji. „Rybka canero” to po trosze...

WIĘCEJ
Rodzinna komedia kryminalna Juliusza Machulskiego, napisana specjalnie dla Teatru Telewizji. „Rybka canero” to po trosze komedia omyłek, po trosze studium naszych najnowszych zachowań, a trochę kryminalne śledztwo pełne zagadek. Śmieszne i straszne zarazem. Zabawne i szybkie dialogi, satyryczne portrety postaci, błyskotliwa obserwacja obyczajowa – to wszystko sprawia, że autorski spektakl Juliusza Machulskiego jest niezwykle udaną kryminalną komedią rodzinną.


Akcja sztuki rozgrywa się w willi profesora Stefana Vogla w trakcie stypy, która jest rodzinną uroczystością po jego tajemniczej i nagłej śmierci. Jego syn Ignacy Vogel, właściciel oficyny wydawniczej, ma na głowie masę problemów: po pierwsze musi przyjąć gości zmarłego profesora, po drugie jego córka Marianna - słynna serialowa celebry tka, jest w zaawansowanej ciąży i właśnie oczekuje rozwiązania. Po trzecie jego żona Klara chce się z Ignacym rozstać, a kruche zawieszenie broni trwa tylko na czas stypy. Po czwarte szwagier Ignacego, brat Klary Bolo, nie dość, że przyjeżdża na stypę z narzeczoną Joanną o podejrzanej proweniencji, to jeszcze zamęcza gości nieznośną manierą mówienia rymowankami. Jak by tego było mało, syn Ignacego i Klary Zenon ma problemy osobowościowe i planuje gejowski coming out, w czym wspiera go jego partner Staś.
Jest jeszcze zwariowana matka Ignacego Eliza, która dziwnie się zachowuje od śmierci męża. Dodatkowo Ignacego zamęcza wpraszający się na stypę Olivier, domniemany ojciec dziecka Marianny i niezrealizowany pisarz. Jego związki z rodziną, jak i innych postaci, okażą się nie takie, jakie się wydają. Czy z taką rodzinną menażerią Ignacy wytrzyma? Kto okaże się tytułową rybką canero, którą da się zauważyć dopiero jak ci wyżre wszystko od środka?


I gdy nagle jeszcze zjawi się para inspektorów z policji kryminalnej Zaremba i Kolski w celu rozwikłania tajemnicy śmierci profesora, uroczystość zmieni się w regularną kobrę. Czy skończy się tylko na jednej niewyjaśnionej śmierci?

W przedstawieniu wystąpili m.in. Andrzej Zieliński, Ewa Wiśniewska, Cezary Pazura, Katarzyna Warnke, Piotr Głowacki, Dawid Ogrodnika, Maja Ostaszewska i Cezary Kosiński oraz Jan Englert.
Autor i reżyseria: Juliusz Machulski

Zdjęcia: Krzysztof Buchowicz

Scenografia: Wojciech Żogała

Kostiumy: Ewa Machulska

Muzyka: Piotr Majchrzak

Dźwięk: Jerzy Orlecki

Wideo