serwisy tvp

filmy fabularne/dramaty

Film Asghara Farhadiego ukazuje problemy współczesnego społeczeństwa irańskiego, w którym kwestie klasowe, prawne i dotyczące...

WIĘCEJ
Film Asghara Farhadiego ukazuje problemy współczesnego społeczeństwa irańskiego, w którym kwestie klasowe, prawne i dotyczące seksu oglądane są zarówno z religijnego, jak i świeckiego punktu widzenia.

Obraz zdobył Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Uhonorowano go także Złotym Globem, Złotym Niedźwiedziem, Cezarem i nominowano do nagrody BAFTA.

Małżonkowie Nader i Simin mieszkają w Teheranie razem z 11-letnią córką Termeh i chorym na alzheimera ojcem Nadera. Wieloletni związek obojga przechodzi poważny kryzys. Para nie może porozumieć się zwłaszcza w kwestii najbliższej przyszłości całej rodziny. Simin, chcąc zapewnić córce lepsze warunki życia, pragnie opuścić kraj. Jednak jej mąż, przede wszystkim ze względu na ojca, o emigracji nie chce słyszeć. W końcu kobieta występuje o rozwód i wyprowadza się do swoich rodziców. Tymczasem pracujący w banku Nader postanawia zatrudnić dla chorego ojca opiekunkę. Nie wie, że uboga i pobożna Razieh jest w ciąży. Co więcej, podjęła pracę bez zgody swojego impulsywnego, tonącego w długach męża Hodjata. Seria wydarzeń sprawia, że Nader pada ofiarą kłamstw i manipulacji. W rezultacie mężczyzna trafia przed oblicze sądu, gdzie musi walczyć o honor własny i swojej rodziny.


Kraj pochodzenia, rok produkcji: Iran, 2011

Czas trwania: 123 minut

Reżyseria: Asghar Farhadi

Obsada:
Peyman Moaadi – Naader
Leila Hatami – Simin
Sareh Bayat – Razieh
Shahab Hosseini – Hodjat
Sarina Farhadi – Termeh

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy