serwisy tvp

filmy fabularne/dramaty

Nagrodzony Grand Prix na Berlinale mocny dramat społeczny, okrzyknięty przez krytyków chińską wersją neorealistycznych „Złodziei...

WIĘCEJ
Nagrodzony Grand Prix na Berlinale mocny dramat społeczny, okrzyknięty przez krytyków chińską wersją neorealistycznych „Złodziei rowerów” Vittoria de Siki. Grający główne role młodzi aktorzy amatorzy Cui Lin i Bin Li dostali w Berlinie nagrody dla nowych obiecujących talentów aktorskich. Xiaoshuai Wang jest cenionym reżyserem młodego pokolenia w Chinach. Jak podkreślano, siłą filmu Wanga jest drapieżny obraz współczesnego Pekinu – metropolii kontrastów, gdzie skrajna bieda sąsiaduje z luksusem i bogactwem.

Główny bohater filmu Guei (Cui Lin), przybywa z prowincji Chin w poszukiwaniu szczęścia do Pekinu. Chłopak jest zachwycony nowoczesnym, oszałamiającym, bogatym miastem. Szczęście bohatera jest tym większe, że udaje mu się dostać pracę. Guei zostaje kurierem rowerowym. Pojazd, na którym chłopak przemierza zatłoczone ulice metropolii jest własnością firmy kurierskiej. Guei musi go spłacać ze swoich skromnych zarobków. I właśnie kiedy raty mają się już ku końcowi, rower zostaje skradziony. Dla młodego prowincjusza to koniec świata. W Pekinie po ulicach krążą miliony rowerów, ale Guei nie spocznie dopóki nie odzyska swojego pojazdu.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Tajwan, Francja, 2001

Reżyseria: Xiaoshuai Wang

Czas trwania: 109 min.

Obsada:
Cui Lin – Guei Liangui
Bin Li – Jian
Zhou Xun – Qin
Yuanyuan Gao – Xiao
Shuang Li – Da Huan

Tytuł oryginalny: Beijing bicycle

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy