Filmy dokumentalne/historia

„Rodzina Wołosiańskich” (2020)
Fabularyzowany film dokumentalny opowiadający poruszającą historię pary, która uratowała 40 osób pochodzenia żydowskiego....

WIĘCEJ
„Rodzina Wołosiańskich” (2020)
Fabularyzowany film dokumentalny opowiadający poruszającą historię pary, która uratowała 40 osób pochodzenia żydowskiego. Ze względu na autentyczność historii i sposób realizacji, dokument jest ważnym głosem w dyskusji dotyczącej stosunku Polaków do Żydów podczas II wojny światowej.

Opis filmu:
W 1942 r. Izydor, wraz z żydowską rodziną Stocków, przygotował kryjówkę w piwnicy domu. W 1943 roku Wołosiański wraz z żoną Sławą wprowadził się do mieszkania, pod którym znajdowała się przygotowana wcześniej kryjówka. Na pierwszym piętrze budynku mieszkał Niemiec. Podczas wojny, w 42 i 44 roku Włościańscy ukrywali 40 osób żydowskiego pochodzenia. Ich determinacja i odwaga pozwoliły na uratowanie wielu istnień, za co przyznano im medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Reżyseria:
Film dokumentalny „Rodzina Wołosiańskich” wyreżyserował Rafał Geremek.

Data premiery i kraj produkcji:
Premiera polskiego filmu dokumentalnego „Rodzina Wołosiańskich” odbyła się w 2020 roku. Zdjęcia realizowane były w USA, Polsce i Ukrainie.

Czas trwania:
Film „Rodzina Wołosiańskich” trwa około 60 minut.

Gdzie obejrzeć film „Rodzina Wołosiańskich”?
Film „Rodzina Wołosiańskich” online oglądaj w vod.tvp.pl

Wideo