serwisy tvp

Oglądaj do 08.07.2021 r.

Filmy dokumentalne/społeczeństwo

Robolove (2019)

Film dokumentalny poświęcony procesowi tworzenia humanoidalnych robotów z systemem Android oraz strategiom...

WIĘCEJ
Robolove (2019)

Film dokumentalny poświęcony procesowi tworzenia humanoidalnych robotów z systemem Android oraz strategiom osób zaangażowanych w powstawanie tych inteligentnych maszyn. Aby zrozumieć ogromną złożoność tego tematu, reżyser Maria Arlamovsky rozmawia m.in. z japońskim guru tej dziedziny Hiroshim Ishigurą oraz transhumanistką Nataszą Vita More.

Opis filmu:

Świat w szybkim tempie zmierza w stronę coraz większej cyfryzacji i mobilności usług. Nie ulega wątpliwości, że wiele branż i gospodarstw domowych jest już silnie uzależnionych od automatyzacji oraz systemów robotyki. Podczas gdy różnica między ludźmi a androidami stopniowo się rozmywa, napięcie między technologią a odpowiedzialnością społeczną rośnie wraz z każdą pojawiającą się utopijną wizją technologiczną.

W jakim kierunku zmierza technologia, która ma stworzyć istoty podobne do nas? Czy roboty humanoidalne staną się kiedyś naszymi towarzyszami, pracownikami, kochankami?

Dbanie o najdrobniejsze detale, jak choćby naturalny wygląd rzęs, spędza sen z powiek pracującym nad robotami naukowcom. Twórcy maszyn niejednokrotnie całymi nocami prowadzą rozmowy ze swoimi wynalazkami. I chociaż z konwersacji ukazanych w filmie jasno wynika, że robotom jeszcze daleko do rozumienia abstrakcyjnych pojęć, to bezsprzecznie należy przyznać, że coraz lepiej radzą one sobie z codzienną komunikacją.

Stoimy u progu ogromnej rewolucji, dlatego film „Robolove” to dobra okazja, aby poznać zarówno ludzi, którzy stoją za nadchodzącymi przemianami, jak i same istoty, z którymi być może w przyszłości będziemy dzielić nasz świat.

Scenariusz i reżyseria:

Reżyserem „Robolove” i autorem scenariusza do tego filmu jest austriacka dokumentalistka Maria Arlamovsky, która na swoim koncie ma już takie obrazy jak Laut und deutlich – Leben nach sexuellem Missbrauch (2002) czy Future Baby (2016), za który otrzymała nagrodę na Zurich Film Festival.

Data premiery i kraj produkcji:

Film „Robolove” miał swoją światową premierę 1 listopada 2019 roku na festiwalu filmów dokumentalnych DOK Leipzig.

Zdjęcia:

Autorem zdjęć do „Robolove” jest Sebastian Arlamovsky.

Czas trwania filmu:

„Robolove” trwa 56 minut.

Gdzie obejrzeć film „Robolove”?

Cały film „Robolove” OGLĄDAJ online za darmo w vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy