Oglądaj do 06.07.2022 r.

Filmy dokumentalne/społeczeństwo

„Robolove” (2019)

Film dokumentalny poświęcony procesowi tworzenia humanoidalnych robotów z systemem Android oraz strategiom...

WIĘCEJ
„Robolove” (2019)

Film dokumentalny poświęcony procesowi tworzenia humanoidalnych robotów z systemem Android oraz strategiom osób zaangażowanych w powstawanie tych inteligentnych maszyn. Aby zrozumieć ogromną złożoność tego tematu, reżyser Maria Arlamovsky rozmawia m.in. z japońskim guru tej dziedziny Hiroshim Ishigurą oraz transhumanistką Nataszą Vita More.

Opis filmu „Robolove”

Świat w szybkim tempie zmierza w stronę coraz większej cyfryzacji i mobilności usług. Nie ulega wątpliwości, że wiele branż i gospodarstw domowych jest już silnie uzależnionych od automatyzacji oraz systemów robotyki. Podczas gdy różnica między ludźmi a androidami stopniowo się rozmywa, napięcie między technologią a odpowiedzialnością społeczną rośnie wraz z każdą pojawiającą się utopijną wizją technologiczną.

W jakim kierunku zmierza technologia, która ma stworzyć istoty podobne do nas? Czy roboty humanoidalne staną się kiedyś naszymi towarzyszami, pracownikami, kochankami?

Dbanie o najdrobniejsze detale, jak choćby naturalny wygląd rzęs, spędza sen z powiek pracującym nad robotami naukowcom. Twórcy maszyn niejednokrotnie całymi nocami prowadzą rozmowy ze swoimi wynalazkami. I chociaż z konwersacji ukazanych w filmie jasno wynika, że robotom jeszcze daleko do rozumienia abstrakcyjnych pojęć, to bezsprzecznie należy przyznać, że coraz lepiej radzą one sobie z codzienną komunikacją.

Stoimy u progu ogromnej rewolucji, dlatego film „Robolove” to dobra okazja, aby poznać zarówno ludzi, którzy stoją za nadchodzącymi przemianami, jak i same istoty, z którymi być może w przyszłości będziemy dzielić nasz świat.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem „Robolove” i autorem scenariusza do tego filmu jest austriacka dokumentalistka Maria Arlamovsky, która na swoim koncie ma już takie obrazy jak Laut und deutlich – Leben nach sexuellem Missbrauch (2002) czy Future Baby (2016), za który otrzymała nagrodę na Zurich Film Festival.

Data premiery i kraj produkcji
Film „Robolove” miał swoją światową premierę 1 listopada 2019 roku na festiwalu filmów dokumentalnych DOK Leipzig.

Zdjęcia
Autorem zdjęć do „Robolove” jest Sebastian Arlamovsky.

Czas trwania filmu
„Robolove” trwa 56 minut.

Gdzie obejrzeć film „Robolove”?
Cały film „Robolove” OGLĄDAJ online za darmo w vod.tvp.pl

Wideo