Filmy dokumentalne/polityka

Na całym świecie powstało kilkanaście organizacji używających tych samych metod, mających prawie identyczną symbolikę i...

WIĘCEJ
Na całym świecie powstało kilkanaście organizacji używających tych samych metod, mających prawie identyczną symbolikę i powielających te same wzorce. Osiągnęły one sukces już w paru państwach: Otpor w Serbii, Kmara aktywnie brała udział w rewolucji róż w Gruzji, a Pora na Ukrainie była jedną z głównych sił pomarańczowej rewolucji. Z kolei Zubr na Białorusi, MJAFT! w Albanii, Oborona w Rosji, czy KelKel w Kirgistanie, podobnie jak Pora czy Kmara brały udział w obaleniu dotychczasowego prezydenta Askara Akayeva. Wśród organizacji wyróżnia się także: Bolga w Uzbekistanie, Pulse of Freedom w Libanie, Gong w Chorwacji i KAN w Kosowie.

Ich członkowie stale i ściśle ze sobą współpracują, wzajemnie się wspierając. Stąd na kijowskim Majdanie podczas pomarańczowej rewolucji można było spotkać prawdziwą międzynarodówkę. Film będzie starał się zaprezentować i opisać fenomen tej fali rewolucyjnej - niezwykle dynamicznej, efektownej i efektywnej transformacji społeczeństw pozostających przez wiele lat w pod wpływem ideologii totalitarnej, w społeczności obywatelskie i demokratyczne.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2009

Reżyseria: Jacek Talczewski

Czas trwania: 53 min.

Tytuł oryginalny: Rewolucjoniści

Wideo