serwisy tvp

Oglądaj do 26.12.2021 r.

programy/wiedza

„Rewolucja w Dolinie Krzemowej” (2017)

Dwuodcinkowy cykl dokumentalny poświęcony historii rozwoju branży informatycznej w...

WIĘCEJ
„Rewolucja w Dolinie Krzemowej” (2017)

Dwuodcinkowy cykl dokumentalny poświęcony historii rozwoju branży informatycznej w Dolinie Krzemowej. Autorzy serii przekonują, że tamtejsza rewolucja technologiczna zapoczątkuje zmiany na następne 500 lat. Zaczęła się na zachodnim wybrzeżu USA i – jak fala – przetoczyła się po całej planecie.

Opis programu:
Pionierzy komputerów osobistych wierzyli w lepszy świat, w którym monopol instytucji na użycie komputerów zostanie przełamany. Historia Doliny zaczęła się w roku 1848, kiedy w Gold Country odkryto złoto. Wybuchła gorączka złota, pieniądze dosłownie wydobywano z ziemi. Wtedy zmieniło się wszystko. Do Kalifornii napłynął kapitał, który dal impuls do rozwoju kolei, branży budowlanej i stoczniowej oraz Hollywood. A w roku 1900 wraz ze stworzeniem przez Klee de Foresta lampy próżniowej rozpoczęła się era elektroniki. Komputery osobiste dorastały i nabierały znaczenia. Obecnie handlowcy z całego świata przyjeżdżają na targi w San Francisco, by zobaczyć rezultaty tego, co zaczęło się w garażach w Dolinie Krzemowej.

Uznaje się, że komputer opuścił królestwo hobbystów, gdy pod koniec 1979 roku Dan Bricklin i Bob Frankston stworzyli pierwszy elektroniczny arkusz kalkulacyjny VisiCalc. Następujące potem lata 80. to czas pomysłów, które swoim działaniem objęły całe społeczeństwo zachodnie, lecz nie od razu zauważono, że zmiany na świecie przebiegną w tym kierunku. Nawet Bill Gates początkowo nie doceniał Internetu. Dopiero po pewnym czasie opracował przeglądarkę, którą agresywnie wprowadzał na rynek przy pomocy prawie monopolistycznego Microsoftu. Historia Google również jest bardzo ciekawa. Dwóch studentów przyjrzało się wyszukiwarkom typu Yahoo i stwierdziło, że stworzy lepszą. Tak więc rewolucja małych komputerów stała się rewolucją każdej istoty ludzkiej na planecie, posiadającej smartfon lub połączonej z Internetem.

Reżyseria
Reżyserem obu odcinków programu „Rewolucja w Dolinie Krzemowej” jest Jan Tenhaven.

Data premiery, kraj produkcji
Niemiecki cykl dokumentalny o rewolucji informatycznej miał swoją premierę w 2017 roku.

Tytuł oryginalny
„The Silicon Valley Revolution - How a few nerds did change the world” / „Die Silicon Valley Revolution - Wie ein paar Freaks die Welt verändern”

Czas trwania filmu
Program „Rewolucja w Dolinie Krzemowej” składa się z dwóch odcinków, a każdy z nich trwa 50 minut.

Gdzie obejrzeć program „Rewolucja w Dolinie Krzemowej”?
Cały program „Rewolucja w Dolinie Krzemowej” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy