serwisy tvp

programy/teatr telewizji

Klasyczna komedia Mikołaja Gogola w reżyserii Jerzego Stuhra. To arcydzieło dramaturgii rosyjskiej z jednej strony...

WIĘCEJ
Klasyczna komedia Mikołaja Gogola w reżyserii Jerzego Stuhra. To arcydzieło dramaturgii rosyjskiej z jednej strony bezlitośnie demaskuje realia carskiej Rosji i stosunki panujące na prowincji, z drugiej podkreśla to, co jest ponadczasowe, czyli ludzkie przywary i tzw. układy funkcjonujące w każdym społeczeństwie i systemie, który opiera się na strachu. Do prowincjonalnego miasteczka trafia przejazdem hulaka i uwodziciel – Chlestakow. Fatalny zbieg okoliczności sprawia, że miejscowa elita bierze go za podróżującego incognito rewizora, „z najwyższego rozkazu” kontrolującego całą gubernię. Władze miasteczka, z Horodniczym na czele, mają wiele do ukrycia, dlatego próbują zrobić jak najlepsze wrażenie na ważnym gościu. Znajdujący się w poważnych tarapatach finansowych Chlestakow skwapliwie wciela się w przypisaną mu rolę. Bierze sowite łapówki, chętnie nadstawia ucha na donosy i pochlebstwa małomiasteczkowych notabli, umizguje się do żony i córki Horodniczego, który udzielił mu gościny. W oczach prowincjuszy uchodzi za człowieka, który wszystko może. Gdy sytuacja go przerasta, cichaczem czmycha. Jego prywatny list, przejęty przez miejscowych dygnitarzy, ujawnia straszną prawdę.


„Rewizor” w reżyserii Jerzego Stuhra zrealizowany został jako spektakl klasyczny z elementami współczesnymi, z odniesieniami do dnia dzisiejszego. Sztuka, choć powstała w pierwszej połowie XIX wieku, ma w sobie potencjał ponadczasowości, żywej aktualności w każdych czasach, a zdaniem reżysera – w tych szczególnie. Wnętrza naturalne, plenery, a przede wszystkim Stary Sącz jako miasto, do którego rewizor zawitał, eklektyczne, ponadczasowe kostiumy oraz wystylizowana charakteryzacja mają tę tezę pomóc udowodnić.
W roli Chlestakowa wystąpił Adam Serowaniem, Horodniczego zagrał Jerzy Stuhr, jego żonę – Agata Kulesza.  W pozostałych rolach zobaczyć można m.in. Grzegorza Mielczarka, Piotra Cyrwusa, Zbigniewa Zamachowskiego.


Autor: Mikołaj Gogol

Reżyseria: Jerzy Stuhr

Przekład: Julian Tuwim

Zdjęcia: Jolanta Dylewska

Scenografia: Ryszard Melliwa

Kostiumy: Zofia de Inez-Lewczuk

Muzyka: Krzysztof Suchodolski