seriale/komediowe

„Ranczo” ( 2006 - 2016)
Polski serial komediowy, pokazujący przemiany w wiosce położonej gdzieś na...

WIĘCEJ
„Ranczo” ( 2006 - 2016)
Polski serial komediowy, pokazujący przemiany w wiosce położonej gdzieś na wschodnich krańcach Polski, zetknięcie tradycji z nasilającymi się wymaganiami, jakie stawia przynależność do Europy. Obserwujemy, jak zmienia się polska wieś i ambicje jej mieszkańców, którzy nie wahają się sięgać coraz wyżej.
Opis filmu
Lucy Wilska, Amerykanka polskiego pochodzenia odziedziczyła na podlaskiej wsi Wilkowyje stary dworek swoich przodków. Przyjeżdża do Polski z zamiarem wyremontowania go. Ludzie, z jakimi się spotyka, problemy, jakie przed nią stają i sytuacje, z jakimi musi sobie radzić, składają się na ironiczny a jednocześnie bardzo realistyczny obraz życia i mentalności wiejskiej społeczności. Lucy powoli wrasta w Wilkowyje, znajduje tu miłość i zakłada rodzinę. Jej mąż Kusy, kiedyś utalentowany malarz, w efekcie życiowej tragedii wpadł w alkoholizm. Dzięki miłości do Lucy odżył i wrócił do malowania.
Ważną rolę w życiu wioski odgrywają bracia bliźniacy: wójt Kozioł i proboszcz Kozioł oraz przedsiębiorcze kobiety – Hadziukowa, Więcławska, Solejukowa, Wioletka oraz gospodyni proboszcza Michałowa. Na drugim biegunie znalazła się „ławeczka” – grupa miejscowych pijaczków, którzy pod wpływem miejscowego wina nazywanego „mamrotem” bardzo celnie komentują polską rzeczywistość i życie w Wilkowyjach.
Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Ilona Ostrowska („Ile waży koń trojański”, „Na dobre i na złe”) jako Lucy Wilska,
Paweł Królikowski („Fałszerze. Powrót sfory”, „Pitbull”, „Instynkt”) jako Kusy ,
Cezary Żak („Echo serca”, „Miodowe lata”) jako wójt Kozioł / ksiądz Kozioł

Kto jeszcze zagrał w serialu „Ranczo”?
Marta Lipińska – jako Michałowa
Artur Barciś – jako Czerepach
Katarzyna Żak – jako Solejukowa
Grzegorz Wons – jako Więcławski
Dorota Chotecka – jako Więcławska
Franciszek Pieczka – jako Stach Japycz
Sylwester Maciejewski – jako Solejuk
Bogdan Kalus – jako Hadziuk
Piotr Pręgowski – jako Patryk Pietrek

Reżyseria
Reżyserem serialu „Ranczo” jest Wojciech Adamczyk („Dziewczyny ze Lwowa”, „Tata, a Marcin powiedział...”, „Ekspedycja” (Teatr Telewizji).

Scenariusz
Autorami scenariusza do serialu „Ranczo” są Jerzy Niemczyk i Robert Brutter (właściwie Andrzej Grembowicz).

Data premiery i kraj produkcji
Polski serial „Ranczo” miał premierę 5 marca 2006 na antenie TVP1. Do roku 2016 powstało 10 sezonów (130 odcinków)
Zdjęcia
Autorem zdjęć do „Rancza” jest Włodzimierz Głodek

Czas trwania filmu
Serial „Ranczo” ma 130 odcinków po 45 min.

Nagrody i nominacje
Serial „Ranczo” trzykrotnie zdobył Telekamerę „Tele Tygodnia” w kategoriach serial i serial komediowy; w 2017 roku został uhonorowany Złotą Telekamerą. „Ranczo” było dwukrotnie nominowane do Orłów (Polskich Nagród Filmowych).

Ciekawostki
W 2007 roku powstał kinowy film „Ranczo Wilkowyje” tych samych twórców, wykorzystujący pewne wątki serialu. Do Wilkowyj przyjeżdża Louis (Radosław Pazura), były mąż Lucy…
Część zdjęć do „Rancza” kręcono we wsi Jeruzal w pow. mińskim (woj. mazowieckie), która dzięki serialowi stała się atrakcyjna dla turystów; tu stoi kościół księdza Kozioła, plebania, na której rządzi Michałowa oraz sklep ze słynną ławeczką.
Odcinek 115 serialu, emitowany 24 maja 2015 roku (w dniu wyborów prezydenckich) zawierał wątki związane z wyborami nowego wójta Wilkowyj, w których Fabian Duda, pracownik gminy konkurował z Więcławską. W jednej ze scen pojawił się baner z napisem „Głosuj na Dudę!”, co stało się powodem skarg do Państwowej Komisji Wyborczej dotyczących złamania ciszy wyborczej.

Gdzie obejrzeć serial „Ranczo”?
Cały serial „Ranczo” online oglądaj za darmo w vod.tvp.pl.