serwisy tvp

Oglądaj do 28.10.2021 r.

Filmy dokumentalne/społeczeństwo

Radioaktywne miasto (2015)

Dziennikarskie śledztwo, film dokumentalny, który został nakręcony w Czarnobylu – miejscu,...

WIĘCEJ
Radioaktywne miasto (2015)

Dziennikarskie śledztwo, film dokumentalny, który został nakręcony w Czarnobylu – miejscu, gdzie 26 kwietnia 1986 roku doszło do wybuchu w elektrowni atomowej.

Opis filmu:

Katastrofa miała znacznie mniejsze rozmiary niż od lat głosiły to media. W wyniku awarii skażeniu uległ obszar ponad 130 000 km kwadratowych terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy, Rosji. Doszło do bezpośredniej emisji radioaktywnego pyłu grafitu oraz uranu z wnętrza uszkodzonego reaktora do atmosfery i otoczenia elektrowni. Ta radioaktywna chmura rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 tysięcy osób.

Żółte Wody to ukraińskie miasto powstało głównie po to, by dostarczać uran na potrzeby radzieckiego arsenału jądrowego. Nieopodal najlepsi specjaliści wydobywali rudę uranu. Ich dzieci i wnuki do tej pory za to płacą. Dzięki takim miastom jak Żółte Wody Związek Radziecki był czołowym producentem uranu. Budowa elektrowni atomowych i rozbudowa arsenału jądrowego wymagały stałych dostaw tego surowca. Władze starały się więc, by mieszkańcom Żółtych Wód niczego nie brakowało.

Reżyseria:
Reżyserem filmu jest Tatyana Detig.

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Radioaktywne miasto” miał swoją premierę w 2015 roku w Niemczech.

Tytuł oryginalny:
„Embittered City”

Czas trwania filmu:
„Radioaktywne miasto” trwa 52 minuty.

Gdzie obejrzeć film „Radioaktywne miasto”?
Cały film online „Radioaktywne miasto” oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy