serwisy tvp

programy/teatr telewizji

Sztuka Tadeusza Różewicza w reżyserii jego brata, Stanisława. Spektakl należący do Złotej Setki Teatru Telewizji....

WIĘCEJ
Sztuka Tadeusza Różewicza w reżyserii jego brata, Stanisława. Spektakl należący do Złotej Setki Teatru Telewizji. Napisana w 1979 roku „Pułapka” uchodzi za jedną z najwybitniejszych w dorobku Tadeusza Różewicza próbę rozliczenia się poety z duchowym i kulturowym dziedzictwem XX wieku. Kluczem do owego rozliczenia stała się biografia Franza Kafki.
W „Pułapce” linearny, chronologiczny porządek życia Kafki zostaje rozbity na kilkanaście „obrazów”. Ich ułożenie względem siebie przypomina raczej poetycką strukturę aniżeli logiczny ciąg przyczynowo-skutkowy. W miejsce klasycznej fabuły pojawia się analiza swoistego podwójnego potrzasku, w którym przyszło egzystować człowiekowi XX-wiecznemu.

Przedstawienie rozpoczyna się rozmową małego Franza ze służącą Józią. Kobieta stara się uspokoić roztrzęsionego chłopca, który wciąż ma w pamięci groźby ojca („tata powiedział, że mnie rozedrze jak żabę”). W następnej scenie Franz (Olgierd Łukaszewicz) jest już dorosły i z całą rodziną spożywa posiłek. Centralne miejsce przy stole zajmuje ojciec (Gustaw Lutkiewicz), który pomiędzy kolejnymi kęsami łaje swoje liczne potomstwo, przeciwstawiając jego wadom własne zalety. Najwięcej obrywa się Franzowi, jedynemu synowi pana Hermanna. Szyderstwa i połajanki rodzica, dotyczące słabego zdrowia oraz powikłanej psychiki młodzieńca, całkowicie odbierają temu ostatniemu apetyt, co jeszcze bardziej rozsierdza „głowę rodziny”. Wewnętrznego ukojenia szuka w ramionach kobiet, zwłaszcza urzędniczki Felicji (Gabriela Kownacka), z którą dwukrotnie się zaręcza i dwukrotnie zrywa tuż przed ślubem.

Autor: Tadeusz Różewicz
Reżyseria: Stanisław Różewicz
Realizacja telewizyjna: Jacek Witkowski

Scenografia: Bolesław Kamykowski
W spektaklu wystąpili także: Mieczysław Gajewski (Maks), Ewa Żukowska (Matka), Marzena Trybała (Greta), Magdalena Wołłejko (Ottla), Agnieszka Glińska (Elli), Ewa Guryn (Valli), Krystyna Tkacz (Szewcowa), Bogdan Baer (Szewc), Bronisław Pawlik (Fryzjer), Henryk Machalica (Profesor).
Rok produkcji: 1990
Czas trwania: 110 min.

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy