filmy fabularne/dramaty

„Ptaki śpiewają w Kigali” (2017)

Wstrząsająca opowieść o przyjaźni i przebaczeniu, a zarazem ostatni...

WIĘCEJ
„Ptaki śpiewają w Kigali” (2017)

Wstrząsająca opowieść o przyjaźni i przebaczeniu, a zarazem ostatni wspólny film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego, twórców obsypanych nagrodami dzieł: „Papusza”, „Plac Zbawiciela” i „Mój Nikifor”.

Opis filmu:
Akcja filmu rozpoczyna się w 1994 roku. Po zestrzeleniu nad Kigali samolotu z prezydentem Rwandy na pokładzie rozpoczynają się zamieszki, które wkrótce zamieniają się w trwające blisko 100 dni ludobójstwo. Z rąk ekstremistów ginie blisko milion Tutsi. Świadkiem tych wydarzeń jest polska ornitolog Anna (Jowita Budnik), która przybyła do Afryki, aby prowadzić badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. U progu ludobójstwa Polka ratuje przed śmiercią Claudine (Eliane Umuhire), młodą dziewczynę z plemienia Tutsi, a następnie umożliwia ocalonej ucieczkę do Polski.

Po przylocie do kraju obie bohaterki próbują otrząsnąć się z koszmarnych przeżyć, jednak nie potrafią wpisać się w rutynę codziennego życia. Po upływie kilku lat Claudine decyduje się na powrót do Rwandy. Anna postanawia towarzyszyć przyjaciółce w tej niezwykle emocjonalnej i oczyszczającej podróży do serca Afryki.

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Jowita Budnik („Plac Zbawiciela”, „Jeziorak”, „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, „Dług”, „Cicha noc”) jako Anna Keller
Eliane Umuhire („Neptune Frost”) jako Claudine Mugambira
Witold Wieliński („Wesele”, „Chce się żyć”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Różyczka”, „Pogoda na jutro”, „80 milionów”) jako Witek

Kto jeszcze zagrał w filmie „Ptaki śpiewają w Kigali”?
Ciza Remy Muhirwa – Jean Paul
Herve Kimenyi Rutaremara – Sebastian
Didacienne Nibagwire – Marie-Christine
Anna Ilczuk – Falska
Aleksander Mikołajczak – pułkownik
Jerzy Gudejko – Jan

Scenariusz i reżyseria
Reżyserami i autorami scenariusza filmu „Ptaki śpiewają w Kigali” jest uznany duet filmowy Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film fabularny „Ptaki śpiewają w Kigali” miał swoją premierę 4 lipca 2017 roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach.

Zdjęcia
Twórcami zdjęć do „Ptaki śpiewają w Kigali” są Krzysztof Ptak („Dom zły”, „Edi”, „Mój Nikifor”, „300 mil do nieba”), Wojciech Staroń („Bracia”, „Argentyńska lekcja”, „Jeszcze nie wieczór”) i Józefina Gocman („Agaton”, „Proch”, „Doktor Faustus”).

Adaptacje
Inspiracją do nakręcenia filmu „Ptaki śpiewają w Kigali” było opowiadanie Wojciecha Albińskiego „Kto z państwa popełnił ludobójstwo?”.

Czas trwania filmu
Film „Ptaki śpiewają w Kigali” trwa 109 minut.

Nagrody i nominacje
Film „Ptaki śpiewają w Kigali” jest zdobywcą Srebrnych Lwów na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wówczas za montaż nagrodę otrzymała Katarzyna Leśniak, zaś za główne role kobiece – Jowita Budnik i Eliane Umuhire. Obraz Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego wziął także udział w Konkursie Głównym 52. edycji MFF w Karlowych Warach 2017, gdzie Jowita Budnik i Eliane Umuhire ponownie otrzymały nagrody za najlepsze żeńskie kreacje aktorskie. Oprócz tego film otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię oraz nagrody aktorskie w na 53. Chicago International Film Festival i Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego CinEast w Luksemburgu oraz Nagrodę Specjalną Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Kalkucie. „Ptaki śpiewają w Kigali” prezentowano na wielu prestiżowych festiwalach filmowych na całym świecie m.in. w Tallinie, Rotterdamie, Kerali, Dublinie, Toronto, Addis Abebie, Tajpej, Cork, Wilnie i Salonikach.

Gdzie obejrzeć film „Ptaki śpiewają w Kigali”?
Cały film „Ptaki śpiewają w Kigali” online oglądaj na vod.tvp.pl

Wideo