serwisy tvp

programy/teatr telewizji

Sztuka niemieckiej dramatopisarki Dei Loher w reżyserii Pawła Miśkiewicza. Rejestracja przedstawienia z Teatru Polskiego we...

WIĘCEJ
Sztuka niemieckiej dramatopisarki Dei Loher w reżyserii Pawła Miśkiewicza. Rejestracja przedstawienia z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Jest to multimedialny spektakl z Kingą Preis w roli tytułowej i grupą hiphopową Grammatik na żywo.


Główna bohaterka Klara z rosnącym zdumieniem obserwuje swoją absolutną niekompatybilność z resztą świata. Jakby zatrzymała się przed tym etapem ewolucji, który przystosował nas do kłamstwa, udawania i do międzyludzkich gier. Obojętna dla niej z pozoru utrata pracy, polegającej na pisaniu instrukcji obsługi sprzętu AGD, staje się początkiem dramatycznych perypetii.
Dea Loher napisała gorzką przypowieść o pokoleniu trzydziestolatków, którzy wolą nie wiedzieć, że świat jest bardziej złożony, niż pokazuje to telewizja.

Dea Loher (rocznik 1964) studiowała filozofię i germanistykę w Monachium, mieszka w Berlinie. Jest najbardziej znaną dramatopisarką niemiecką, laureatką wielu prestiżowych nagród. Napisana w 2000 roku sztuka „Klaras Verhaltnisse” ukazała się w polskim tłumaczeniu Jacka St. Burasa pod tytułem „Przypadek Klary”. W Polsce spektakl wystawili: Bogdan Tosza w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach (Klara – Violetta Smolińska) i Paweł Miśkiewicz we wrocławskim Teatrze Polskim. Reżyser Krystian Lupa zatytułował sztukę „Stosunki Klary”; premiera odbyła się w warszawskim Teatrze Rozmaitości, z Mają Ostaszewską w głównej roli.


Prapremiera „Przypadku Klary” odbyła się w sławnym Burgtheater w Wiedniu w 2000 roku.

Autor: Dea Loher
Przekład: Jacek Stanisław Buras
Reżyseria: Paweł Miśkiewicz
Animacja komputerowa: Andrzej Jarczewski, Marcin Karpiuk
Scenografia: Barbara Hanicka
Muzyka: Grammatik (zespół)