serwisy tvp

filmy fabularne/klasyka

Mało znany, telewizyjny film, który na swą premierę czekał prawie osiem lat. W czołówce kultowe...

WIĘCEJ
Mało znany, telewizyjny film, który na swą premierę czekał prawie osiem lat. W czołówce kultowe nazwiska: scenariusz napisał Jan Himilsbach, w roli głównej występuje Zdzisław Maklakiewicz, on też wykonuje tu znakomitą piosenkę „Małe piwko”. Film zrealizowany przez Jerzego Gruzę w 1972 roku nie spodobał się cenzurze i powędrował na półkę. Pierwszą emisję miał dopiero w październiku 1980 roku. 
Bohaterami filmu są ogólnie pogardzani bywalcy socjalistycznego „pośredniaka”. Reżyser nie potraktował ich jednak wyłącznie jako „margines społeczny”. W ich perypetiach zawarł wiele, nie zawsze optymistycznych, refleksji na temat pracy i manipulacji.
Kierownik zakładu przemysłowego musi szybko uporać się z rozładunkiem wagonów. Nie ma jednak pieniędzy na wypłacenie pracownikom przyzwoitej dniówki. Mimo to najmuje ludzi do pracy. Niską zapłatę postanawia zrekompensować, zapraszając robotników na przyjęcie „jak dla zagranicznej delegacji”. Dziwnym bowiem trafem na ten cel funduszy nie brakuje. Ostatecznie w jedenastu chłopa rozładowują wagony... jako wycieczka – oficjalna delegacja... i uczestniczą w przyjęciu.


Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 1973

Czas trwania: 54 minuty

Reżyseria: Jerzy Gruza


Obsada:
Zdzisław Maklakiewicz – jako Karolak
Leon Niemczyk – jako Piątek, kierownik zakładu
Olgierd Łukaszewicz – jako przewodniczący rady zakładowej
Wiesław Dymny – jako robotnik Frączak

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy