serwisy tvp

seriale/archiwalne

Serial dla miłośników zarówno kina familijnego, jak i kina akcji. Wzruszająca przyjaźń milicjanta ze szkolonym...

WIĘCEJ
Serial dla miłośników zarówno kina familijnego, jak i kina akcji. Wzruszająca przyjaźń milicjanta ze szkolonym psem. Razem muszą zmierzyć się ze skomplikowanymi śledztwami. W rolach głównych – Krzysztof Litwin i wilczur Bej. Serial powstał na przełomie lat 60. i 70.

Podobnie jak „Czterech pancernych i psa”, gdzie jedną z tytułowych ról grał pies Szarik, tak i „Przygody psa Cywila” natychmiast pokochały dzieci i młodzież w całej Polsce. Mądry wilczur Cywil, który posłusznie wykonywał najtrudniejsze rozkazy swojego pana, a przy tym darzył go bezwarunkową miłością, stał się bohaterem dziecięcych marzeń.

Dla starszych widzów były wątki policyjnych akcji. Niebezpieczni przestępcy, brawurowe pościgi, a do tego nowoczesny milicyjny sprzęt: helikoptery, radionadajniki, ostra broń. Plus sympatyczni policjanci: łagodny sierżant Walczak, służbista (choć do końca) porucznik Zubek, lubiący psy kierownik Zakładu Tresury.

„Przygody psa Cywila” to dzieło Krzysztofa Szmagiera (scenariusz i reżyseria) oraz Jerzego Janickiego (dialogi) – autora takich seriali jak „Dom” czy „Polskie drogi”. W rolach głównych wystąpili Krzysztof Litwin (sierżant Walczak) i wilczur Bej (Cywil). W epizodycznych rolach wystąpili m.in. Stanisław Tym (jako zbiegły więzień) i Bożena Walter (jako spikerka w telewizji).
Film przygodowy, 7 odc., Polska 1968-70

Reżyseria: Krzysztof Szmagier

Scenariusz: Krzysztof Szmagier, Jerzy Janicki

Wystąpili: Krzysztof Litwin, Wojciech Pokora, Henryk Bąk, Zofia Czerwińska i inni