Przygody pana Michała

seriale/archiwalne

Ekranizacja trzeciej części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Telewizyjna wersja głośnego filmu „Pan Wołodyjowski” w reżyserii Jerzego...

WIĘCEJ
Ekranizacja trzeciej części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Telewizyjna wersja głośnego filmu „Pan Wołodyjowski” w reżyserii Jerzego Hoffmana z udziałem m.in. Tadeusza Łomnickiego, Magdaleny Zawadzkiej, Barbary Brylskiej i Andrzeja Łapickiego.

Po tragicznej śmierci narzeczonej pułkownik Michał Wołodyjowski postanawia poświęcić życie Bogu. Idzie do klasztoru, lecz fortel przyjaciół sprawia, że go opuszcza. Znajduje nową miłość, a wkrótce rusza do walki: wzywa go Ojczyzna w potrzebie…Serial „Przygody Pana Michała” jest telewizyjną wersją filmu w reżyserii Jerzego Hoffmana, opartego na trzeciej części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Od kinowej ekranizacji serial różni się m.in. postaciami niektórych bohaterów: Ketlinga gra Andrzej Łapicki (w filmie – Jan Nowicki), Luśnię – Ludwik Benoit (w filmie – Gustaw Lutkiewicz), stolnikową Makowiecką – Barbara Krafftówna (w filmie – Hanka Bielicka). W odróżnieniu od wersji kinowej, serial nie jest też kolorowy.


Zarówno film, jak i serial były wydarzeniami kulturalnymi przełomu lat 60. i 70. Scenariusz oparty na „Trylogii”, gwiazdorska obsada i doskonała reżyseria złożyły się na dzieło, które weszło do klasyki polskiego filmu. Do jego popularności przyczyniła się także znakomita muzyka autorstwa Wojciecha Kilara. Wielu widzów do dziś pamięta przewodnią „Pieśń o małym rycerzu” w wykonaniu Leszka Herdegena:

W stepie szerokim, którego okiem

Nawet sokolim nie zmierzysz:

Wstań, unieś głowę, wsłuchaj się w słowa

Pieśni o małym rycerzu.Serial przygodowy, 13 odc., Polska 1969

Scenariusz: Jerzy Lutowski (na podstawie trzeciej części „Trylogii” Henryka Sienkiewicza)

Reżyseria: Paweł Komorowski

Występują: Tadeusz Łomnicki, Magdalena Zawadzka, Daniel Olbrychski, Andrzej Łapicki, Barbara Brylska, Marek Perepeczko, Mieczysław Pawlikowski, Barbara Krafftówna, Bogusz Bilewski i inni