serwisy tvp

Oglądaj do 13.10.2021 r.

filmy fabularne/klasyka

„Przygody Münchhausena” (1961)

Niezwykły film czeskiego mistrza animacji Karela Zemana („Diabelski wynalazek”), który jak...

WIĘCEJ
„Przygody Münchhausena” (1961)

Niezwykły film czeskiego mistrza animacji Karela Zemana („Diabelski wynalazek”), który jak nikt potrafił ożywiać na kinowym ekranie najbardziej fantastyczne opowieści. To wyjątkowa adaptacja kinowa dzieła Gottfrieda Augusta Bürgera. Zeman inspirował się rycinami z oryginalnego wydania książki autorstwa jednego z najważniejszych ilustratorów XIX wieku – Gustava Doré. Twórca połączył róne techniki animacji ze scenami aktorskimi.


Opis filmu „Przygody Münchhausena”
W zabawnej adaptacji Czecha narracja barona Münchhausena przenika się z romantyczną opowieścią współczesnego fantasty Tonika, który staje się rywalem barona w miłosnej potyczce. Lunonauta Tonik spotkał barona podczas swojej wyprawy na Księżyc. Na Srebrnym Globie poznał też Cyrano de Bergeraca i bohaterów powieści Juliusza Verne’a. Potem Tonik wrócił na Ziemię razem z baronem w fantazyjnym sterowcu, zaprzęgniętym w stado skrzydlatych koni. Panowie wylądowali w XVIII-wiecznej Turcji , a Tonik zakochał się w więzionej przez sułtana księżniczce Biance.


Obsada filmu „Przygody Münchhausena”:

W rolach głównych występują:
Miloš Kopecký („Szpital na peryferiach”, „Adela jeszcze nie jadła kolacji”, „Jak utopić doktora Mraczka”, „Lemoniadowy Joe”) jako baron Münchhausen,
Rudolf Jelínek („Obsługiwałem angielskiego króla”, „Most na Renie”, „Opiekun”) jako Tonik

Kto jeszcze zagrał w filmie „Przygody Münchhausena”?
Jana Brejchová jako księżniczka Bianka
Rudolf Hrušínský jako sułtan
Karel Höger jako Cyrano de Bergerac
Eduard Kohout jako generał Ellemerle
Jan Werich jako kapitan statku


Reżyseria:
Reżyserem filmu „Przygody Münchhausena” jest Karel Zeman, czeski reżyser i scenarzysta filmowy, artysta, scenograf i animator, najbardziej znany z reżyserii filmów fantasy („Wyprawa w przeszłość”, „Diabelski wynalazek”) łączących żywą akcję z animacją]. Ze względu na kreatywne wykorzystanie efektów specjalnych i animacji w swoich filmach często nazywany był „czeskim Mélièsem.


Scenariusz:
Autorem scenariusza do filmu Przygody Münchhausena” jest Karel Zeman.

Zdjęcia
Autorem zdjęć do filmu „Przygody Münchhausena” Jiří Tarantík.

Data premiery i kraj produkcji:
Premiera czechosłowackiego filmu „Przygody Münchhausena” odbyła się w lipcu 1961 r. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.

Nagrody:
Pełen unikatowych trików filmowych i zabawnych gagów, film „Przygody Münchhausena” otrzymał wiele międzynarodowych nagród filmowych, m.in. na festiwalach w Cannes czy w Locarno.

Czas trwania filmu:
Film „Przygody Münchhausena” trwa 83 minut.

Tytuł oryginalny:
„Baron Prášil”

Gdzie obejrzeć film „Przygody Münchhausena”?
Cały film „Przygody Münchhausena” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy