Filmy dokumentalne/historia

Dokument opowiada o losach nastoletnich Żydówek walczących o przetrwanie w trakcie II wojny światowej. Powstał...

WIĘCEJ
Dokument opowiada o losach nastoletnich Żydówek walczących o przetrwanie w trakcie II wojny światowej. Powstał w oparciu o pamiętnik gimnazjalistki Reni Spiegel. Wzbogacają go relacje siostry, Ariany Spiegel-Bellak oraz jednej z przyjaciółek sióstr.

Arianka Spiegel jest cudownym dzieckiem, nazywanym przez prasę polską Shirley Temple. W wieku lat siedmiu występuje na scenie „Cyrulika Warszawskiego”. Gra na fortepianie, śpiewa i recytuje wiersze, między innymi Tuwima i Brzechwy. Arianka gra też epizody w paru polskich przedwojennych filmach, między innymi w „Gehennie” Michała Waszyńskiego. Ma 9 lat, kiedy wybucha wojna.

Starsza o sześć lat Renia jest niebywale wrażliwa, skryta i romantyczna. Od stycznia 1939 roku pisze swój pamiętnik, w którym zamieszcza wspaniałe wiersze, czasem miłosne, a czasem inspirowane rzeczywistymi wydarzeniami. 700-stronicowy dziennik opisuje jej samotność, pierwszą miłość i życie codzienne – najpierw podczas sowieckiej, a potem niemieckiej okupacji Przemyśla. Oddaje okrucieństwa i poniżenia doświadczane w przemyskim getcie. Renia pisze do ostatniego dnia swojego życia. Dwa tygodnie po skończeniu 18 lat, pojedynczym strzałem, zostaje zamordowana na ulicy Przemyśla.

Arianę ratuje z getta chłopak Reni. Do Warszawy, do mamy, przewozi ją ojciec koleżanki z klasy, który pracował z oddziale Żegoty w Przemyślu. W Warszawie zostaje ochrzczona i umieszczona w stosunkowo bezpiecznym klasztorze Urszulanek. Matka na aryjskich papierach pracuje w biurze Hotelu Europejskiego. Poznaje tam niemieckiego oficera, który się w niej zakochuje i wysyła ją razem z córką do bezpiecznej wtedy jeszcze Austrii. Dzieje się to tuż przed wybuchem powstania warszawskiego. W Austrii zostają wyzwolone przez Amerykanów. Chłopak Reni przeżył obóz w Oświęcimiu i po wojnie doprowadził to tego, że dziennik Reni wrócił do jej siostry obecnie mieszkającej w Nowym Jorku. To dzięki niemu mamy szansę tę historię opowiedzieć w całości.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2019

Czas trwania: 67 min.

Reżyseria: Tomasz Magierski

Wideo