serwisy tvp

Oglądaj do 04.10.2021 r.

Filmy dokumentalne/społeczeństwo

„Projekt Nim” (2011)

Listopad 1973 roku, ośrodek badawczy ssaków naczelnych w Oklahomie. Matka nowo...

WIĘCEJ
„Projekt Nim” (2011)

Listopad 1973 roku, ośrodek badawczy ssaków naczelnych w Oklahomie. Matka nowo narodzonego szympansa dostaje zastrzyk usypiający, a Nim jako szympansi noworodek zostaje jej brutalnie odebrany. Wszystko po to, by przeprowadzić eksperyment i przekonać się, czy szympans wychowany od urodzenia przez ludzi, stanie się człowiekiem.

Opis filmu
Szympans Nim trafia do ludzkiej rodziny, jest karmiony piersią przez kobietę i nosi ubrania takie jak synek kobiety. Przybraną matką jest młoda absolwentka psychologii, która ma troje własnych dzieci. Na początku eksperyment wyglądał obiecująco. Nim nauczył się wielu gestów, jednak nigdy nie opanował mowy. Bardzo związał się emocjonalnie ze swoimi nauczycielami i ludzką rodziną.

Eksperyment w rezultacie się nie udał, Nim stał się niepotrzebny, został zamknięty w klatce i sprzedany na eksperymenty medyczne. Cudem uratowany, wykupiony przez fundację działającą na rzecz zwierząt, resztę życia spędził na ranczu Black Beauty Ranch. Jedyną jego rozrywką było oglądanie telewizji, ale znerwicowany rozbijał kolejne telewizory. Zmarł w wieku 26 lat na atak serca.

Reżyseria
Film dokumentalny „Projekt Nim” wyreżyserował James Marsh. Rekonstruując przebieg eksperymentu, reżyser przedstawił wyjątkową podróż Nima do świata ludzi. Ukazał wpływ, jaki wywarła znajomość z nim na opiekunach i nauczycielach, a wreszcie bezduszność systemu, który nie potrafił przyjąć odpowiedzialności za rezultaty nieudanego eksperymentu.

Scenariusz
Scenariusz do dokumentu „Projekt Nim” jest James Marsh.

Data premiery i kraj produkcji
Brytyjsko-amerykański film dokumentalny „Projekt Nim” miał premierę 20 stycznia 2011 roku.

Zdjęcia
Autorem zdjęć jest Michael Simmonds.

Tytuł oryginalny
„Project Nim”

Czas trwania filmu
Film „Projekt Nim” trwa 99 minut.

Nagrody i nominacje
Film był prezentowany na licznych festiwalach i przeglądach, zdobył m.in. nagrodę reżyserską w kategorii World Cinema Doc na festiwalu Sundance.

Gdzie obejrzeć film „Projekt Nim”?
Cały film „Projekt Nim” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy