Filmy dokumentalne/ludzie

Dokument przypomina najważniejsze dokonania tego wybitnego kardiochirurga. Słynny lekarz miał wspaniałe zasługi nie tylko na...

WIĘCEJ
Dokument przypomina najważniejsze dokonania tego wybitnego kardiochirurga. Słynny lekarz miał wspaniałe zasługi nie tylko na polu medycyny, lecz także w polskim życiu społecznym, politycznym i kulturalnym. Przed kamerami wypowiadają się m.in. dawni pacjenci profesora oraz jego najbliżsi. Żona i dzieci Zbigniewa Religi wspominają m.in., jak jego praca wpływała na życie rodzinne. W filmie "Profesor od serca. Zbigniew Religa" występują również dawni asystenci znakomitego chirurga: Andrzej Bochenek, Marian Zembala i Jerzy Foremny. Opowiadają oni o okolicznościach pierwszych w Polsce transplantacji serca. W programie także przypomnienie cyklu koncertów "Serce za serce", podczas których na prośbę Zbigniewa Religi wzięli udział słynni artyści, m.in. José Carreras, Montserrat Caballé i Plácido Domingo.

Wykształcony w Polsce chirurg, odbył kilkuletnie staże w amerykańskich klinikach, m. in. u takich sław jak Kantrowitz czy Wojciechowski. Zdobyte tam umiejętności chciał przenieść do polskich klinik, choć nie zawsze spotykał się ze zrozumieniem. W filmie nie brakuje archiwalnych wypowiedzi samego Profesora, są to fragmenty studyjnych wywiadów, wystąpień publicznych oraz reportaży poświęconych działalności założonej przez niego Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii. Film miejscami wzrusza, ale nie brakuje w nim także momentów zabawnych, szczególnie w opowiadaniach jego dawnych asystentów, chociaż rodziły się często w chwilach dramatycznych. Jest to zatem obraz o charyzmatycznym chirurgu ale i człowieku zarazem, człowieku o wielkim sercu i pogodzie ducha.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2010

Reżyseria: Halina Szymura

Czas trwania: 52 minuty

Wideo