serwisy tvp

Filmy dokumentalne/ludzie

Kiedy mówimy Religa w pierwszym momencie nasuwa nam się skojarzenie pionier polskiej transplantacji, pierwszy przeszczep...

WIĘCEJ
Kiedy mówimy Religa w pierwszym momencie nasuwa nam się skojarzenie pionier polskiej transplantacji, pierwszy przeszczep serca w Polsce, a przecież ten wybitny lekarz i naukowiec wdrożył wiele własnych, oryginalnych programów w zakresie leczenia skomplikowanych, wrodzonych wad serca, wprowadził ciekawe zabiegi z obszarów chirurgii naczyniowej. Jednak jego największe dzieło, to stworzenie komory do mechanicznego wspomagania krążenia.

Film nie jest biografią Profesora, jest natomiast przypomnieniem jego najważniejszych dokonań w medycynie, w życiu politycznym, społecznym i kulturalnym. Jego bogaty życiorys starczyłby zapewne na kilka filmów. Ten dokument - skupia się na sprawach najważniejszych dla samego Profesora, dla ludzi którym ratował życie i dla grona jego współpracowników, których wychowywał wpajając im najcenniejsze zasady etyki lekarskiej.

Wykształcony w Polsce, odbył kilkuletnie staże w amerykańskich klinikach, m. in. u takich sław jak Kantrowitz czy Wojciechowski. Zdobyte tam umiejętności chciał przenieść do polskich klinik, choć nie zawsze spotykał się ze zrozumieniem.
Całość oparta jest na wspomnieniach najbliższych mu osób w zawodzie i w życiu. O atmosferze jaka towarzyszyła pierwszym transplantacjom mówią towarzyszący mu przy zabiegach dawni asystenci dziś profesorowie renomowanych klinik: Andrzej Bochenek, Marian Zembala, Jerzy Foremny. Wszyscy oni uwiecznieni są w cennych, archiwalnych materiałach z pierwszych przeszczepów serca jakie miały miejsce w latach 1985 - 1990.

O tym, jak życie zawodowe męża wpływało na życie rodzinne, mówią żona, córka i syn. Wzruszające są opowieści dawnych pacjentów którzy nazywają Profesora drugim ojcem. Między innymi Tadeusza Żytkiewicza - najdłużej żyjącego pacjenta z przeszczepionym sercem. To finał jego operacji obiegł cały świat za pośrednictwem zdjęcia Jamesa Steinfielda (National Geographic). Henryk Kubiak najstarszy człowiek któremu w Polsce przeszczepiono serce, opowiada o swoich sukcesach na międzynarodowych olimpiadach sportowych, mimo że ukończył 76 lat. O niezwykłych sytuacjach podczas współpracy lotnictwa wojskowego z prof. Religą opowiada lotnik płk. inż. Mirosław Czechowski.

Dramaty jakie towarzyszyły tym lotom, uwiecznione na filmie dokumentalnym zrealizowanym dla potrzeb lotnictwa wojskowego, obrazują chwile grozy i determinacji w walce o ludzkie życie. Prezes Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, bliski przyjaciel Profesora wspomina koncerty "Serce za serce". Były to wydarzenia które elektryzowały całą Polskę. To na prośbę Profesora po raz pierwszy wystąpił w Polsce, w Zabrzu, Placido Domingo, Jose Carreras, Monserat Cabaille, June Anderson i wielu innych artystów światowych estrad.

O tym, kim jest prof. Zbigniew Religa dla młodych ludzi, mówią uczniowie szkoły w Miedniewicach, która nosi imię słynnego kardiochirurga.

Nie brak tu także archiwalnych wypowiedzi samego Profesora, są to fragmenty studyjnych wywiadów, wystąpień publicznych oraz reportaży poświęconych działalności założonej przez niego Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii.

Film miejscami wzrusza, ale nie brakuje w nim także momentów zabawnych, szczególnie w opowiadaniach jego dawnych asystentów, chociaż rodziły się często w chwilach dramatycznych. Jest to zatem obraz o charyzmatycznym chirurgu ale i człowieku zarazem, człowieku o wielkim sercu i pogodzie ducha.

Wideo