serwisy tvp

Oglądaj do 25.10.2021 r.

Filmy dokumentalne/społeczeństwo

„Prewencja kryminalna: Inwigilacja 3.0” (2017)

„Pre-crime” (tłumaczone jako przestępstwo albo prewencja kryminalna) to termin...

WIĘCEJ
„Prewencja kryminalna: Inwigilacja 3.0” (2017)

„Pre-crime” (tłumaczone jako przestępstwo albo prewencja kryminalna) to termin ukuty przez pisarza science fiction Philipa K. Dicka i spopularyzowany w filmie Stevena Spielberga „Raport mniejszości”. Coraz częściej stosowany jest jednak w literaturze naukowej do opisu systemów karnych, zajmujących się przestępstwami jeszcze nie popełnionymi. To ogół działań mających na celu przewidzenie, zakłócenie, powstrzymanie lub ograniczenie zagrożeń kryminalnych.

Opis filmu
Paradoksem jest niewątpliwie fakt monitorowania przestępstwa, do którego jeszcze nie doszło, a które jest niejako przesądzone. Film Matthiasa Heedera i Moniki Hielscher przedstawia współczesne systemy prewencji kryminalnej funkcjonujące już w zachodnich krajach (m.in. Wielka Brytania, Niemcy, USA).

Opis filmu:
Film opowiada, na czym oparte są algorytmy systemów prewencji kryminalnej, a także jak sprawdzają się w realnej pracy policji, poprawiając statystyki wykrywania przestępstw. Drugą stronę modelu prezentują prawnicy, aktywiści i osoby, które ku swojemu zdziwieniu znalazły się na listach osób podejrzewanych o przyszłe przestępstwa. Film jest socjologicznym esejem, badającym zacierające się granice między bezpieczeństwem a prywatnością, technologią a prawami człowieka, statystyką a konkretnym życiem.

Przyszłość dzieje się już teraz. Trwa proces wzmacniania bezpieczeństwa publicznego. Czy można przewidzieć przestępstwo, zanim do niego dojdzie? Oprogramowanie przewiduje przestępstwa; policja jest na miejscu zbrodni wcześniej niż sprawca; komputery tworzą listy jutrzejszych zabójstw. To tak zwana prewencja kryminalna. Internet wciąż się uczy i ewoluuje. Obserwuje, analizuje, gromadzi, przechowuje. Witajcie w Matriksie.

Reżyseria i scenariusz
Reżyserami i scenarzystami filmu „Prewencja kryminalna: Inwigilacja 3.0” są Monika Hielscher i Matthias Heeder.

Data premiery i kraj produkcji
Niemiecki film „Prewencja kryminalna: Inwigilacja 3.0” premierę światową miał 29 kwietnia 2017 roku.

Tytuł oryginalny
„Pre-Crime”

Czas trwania filmu
Film dokumentalny „Prewencja kryminalna: Inwigilacja 3.0” trwa 88 minut.

Gdzie obejrzeć film „Prewencja kryminalna: Inwigilacja 3.0”?
Cały film oglądaj online w vod.tvp.pl.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy