serwisy tvp

Prace na wysokościach

Filmy dokumentalne/historia

Film dokumentalny o opolskiej katedrze, jej historii, rozbudowie na przestrzeni wieków oraz trwających pracach konserwatorskich,...

WIĘCEJ
Film dokumentalny o opolskiej katedrze, jej historii, rozbudowie na przestrzeni wieków oraz trwających pracach konserwatorskich, które podjęto w 2015 roku ze względu na zły stan techniczny obiektu. Opolska katedra to jeden z najstarszych i najbardziej charakterystycznych zabytków miasta, perła architektoniczna Opolszczyzny, a także bardzo ważne miejsce dla praktykujących mieszkańców regionu. Kolejni proboszczowie od wielu lat starali się remontować świątynię, ale nigdy nie udało im się zdobyć funduszy na remont całego obiektu. Jego stan techniczny pogarsza się w zatrważającym tempie. Według szacunków renowacja całej katedry opolskiej - elewacji i wnętrza - ma trwać 5 lat i kosztować 20 milionów złotych. Fundusze na ten cel mają być pozyskiwane m. in. z ministerstwa kultury, projektów zagranicznych i środków unijnych. Historycy sztuki odkryli ponadto, że obecna gotycka świątynia została zbudowana na zrębach pierwotnego, romańskiego kościoła i była wielokrotnie rozbudowywana i przekształcana. Działania renowacyjne obejmują więc regotyzację świątyni czyli powrót do jak najbardziej pierwotnego, ceglanego wnętrza, aby opolska katedra stała się wzorem dla innych kościołów.
O historii i znaczeniu katedry oraz trwających w niej pracach konserwacyjnych i renowacyjnych w filmie opowiadać będą księża związani z katedrą, historycy sztuki oraz osoby zaangażowane w renowację obiektu - przedstawiciele powołanej przez biskupa opolskiego w 2015 roku Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej. Zajmuje się ona pozyskiwaniem pieniędzy od darczyńców i sponsorów.

Wideo