Oglądaj do 30.09.2022 r.

Filmy dokumentalne/polityka

„Powiedzcie światu” (2019)

Film dokumentalny opowiadający o kulisach chińskich obozów internowania i reedukacji muzułmanów. Muzułmanie z...

WIĘCEJ
„Powiedzcie światu” (2019)

Film dokumentalny opowiadający o kulisach chińskich obozów internowania i reedukacji muzułmanów. Muzułmanie z chińskiego regionu Sinciang stali się celem projektu homogenizacji kulturowej Xi Jinpinga.

Opis filmu:
Chiński reżim krwawo rozprawia się z żyjącymi w północno-zachodnich Chinach Ujgurami. Dzieci są oddzielane od rodziców i wysyłane do szkół z internatem reedukacyjnym, a dorośli są internowani w więzieniach rozproszonych po całym kraju. Bezprecedensowy poziom inwigilacji oznacza, że nikt nigdzie nie ukryje się przed wścibskimi oczami Komunistycznej Partii Chin, która dąży do wymazania starożytnego dziedzictwa kulturowego.

W ramach akcji inwigilacyjnej co 200 metrów ustanowione zostały punkty kontrolne, sprawdzające identyfikatory i smartfony. Od tego czasu ludzie dosłownie zaczęli znikać. Mocno uzbrojona policja sił specjalnych napada na domy i zabiera ludzi. Tak oto przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii łamane są podstawowe prawa człowieka.

Autorzy dokumentu prześwietlają prowadzoną przez chińską partię komunistyczną kampanię eksterminacji kulturowej. Swoimi działaniami Pekin wypowiada ostateczną wojnę religii i kulturze ujgurskiej mniejszości w Sinciangu i nie spocznie, dopóki ci ludzie nie wymrą lub nie zmienią się na zawsze.

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorką scenariusza filmu dokumentalnego „Powiedzcie światu” jest Sophie McNeill.

Data premiery, kraj produkcji
Australijski dokument miał swoją premierę w 2019 roku.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu dokumentalnego jest Ron Foley.

Tytuł oryginalny
„Tell the World”

Czas trwania filmu
Film „Powiedzcie światu” trwa 45 minut.

Gdzie obejrzeć film „Powiedzcie światu”?
Cały film „Powiedzcie światu” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl

Wideo