filmy fabularne/biograficzne

„Powidoki” (2016)
Ostatni film Andrzeja Wajdy. „Powidoki” to historia niepokornego artysty, Władysława Strzemińskiego, który tworzył...

WIĘCEJ
„Powidoki” (2016)
Ostatni film Andrzeja Wajdy. „Powidoki” to historia niepokornego artysty, Władysława Strzemińskiego, który tworzył na przekór zaleceniom władzy w czasach stalinizmu. W filmie wątki biograficzne przeplatają się z fikcyjnymi.

Opis filmu
Władysław Strzemiński to artysta charyzmatyczny. Jest malarzem i wykładowcą podziwianym przez studentów. W okresie stalinizmu rodzi się kanon estetyczny, który bardzo ściśle określa, jaką sztukę powinien tworzyć każdy artysta. Strzemiński sprzeciwia się tym zasadom. Uparcie chce zachować swoją niezależność artystyczną. Za swoją postawę jest coraz bardziej szykanowany przez funkcjonariuszy reżimu.

Obsada filmu
W rolach głównych występują:

Bogusław Linda („Psy”, „Pan Tadeusz”, „Paradoks”) jako Władysław Strzemiński,
Zofia Wichłacz („Miasto 44”, „Zgoda”, „Amok”) jako Hania,
Mariusz Bonaszewski („Marszałek Piłsudski”, „Sława i chwała”, „Daas”) jako Madejski,

Kto jeszcze zagrał w filmie „Powidoki”?

Bronisława Zamachowska jako Nika Strzemińska
Krzysztof Pieczyński jako Julian Przyboś

Reżyseria
Film „Powidoki” wyreżyserował Andrzej Wajda („Ziemia obiecana”, „Tatarak”,„Pan Tadeusz”, „Katyń”, „Popiół i diament”). Jeden z najbardziej znanych na świecie polskich reżyserów, zdobywca kilkudziesięciu nagród filmowych. Uhonorowany Oscarem (2000) i Złotym Lwem MFF w Wenecji (1998) za całokształt twórczości. „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy zdobył Złotą Palmę w Cannes (1981).

Scenariusz
Autorem scenariusza jest Andrzej Mularczyk („Blondynka”, „Rodzina Połanieckich”, „Kochaj albo rzuć”).

Data premiery i kraj produkcji
Premiera filmu odbyła się 13 stycznia 2017 roku. Producentem jest Akson Studio, wśród koproducentów znalazły się TVP i Narodowy Instytut Audiowizualny.

Zdjęcia
Autorem zdjęć jest Paweł Edelman („Oliver Twist”„Psy”,„Prawo ojca” i „Rzeź”).

Czas trwania filmu
Film „Powidoki” trwa 98 minut.

Nagrody i nominacje
Film był nominowany w ośmiu kategoriach do Orłów Polskiej Akademii Filmowej, w tym za najlepszą główną rolę męską, drugoplanową rolę kobiecą, scenografię i montaż. Za zdjęcia Paweł Edelman został nominowany do Złotej Żaby festiwalu Camerimage. Andrzej Wajda został wyróżniony statuetką Słonia Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Rosji. „Powidoki” zdobyły również nagrodę dla najlepszego filmu na FPF „Ekran” w Toronto.

Gdzie obejrzeć film „Powidoki”?
Cały film „Powidoki” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo