serwisy tvp

programy/teatr telewizji

Lane jest spełnioną kobietą sukcesu, szanowaną lekarką w prestiżowym szpitalu, która z uwagi na ważną...

WIĘCEJ
Lane jest spełnioną kobietą sukcesu, szanowaną lekarką w prestiżowym szpitalu, która z uwagi na ważną pracę ma przesadnie rozbuchane ego. O małżeństwo przestała dbać już jakiś czas temu, ponieważ nie czuje żadnego niepokoju o męża. Zatrudnia Matildę, emigrantkę z Brazylii, która nienawidzi sprzątać i dlatego udaje depresję. Jedyne, co uwielbia to opowiadać dowcipy, gdyż według niej dobry dowcip oczyszcza duszę. Dopełnieniem tego trio jest siostra Lane, Virginia, która wręcz obsesyjnie uwielbia sprzątać i utrzymywać porządek w domu. Dlatego też zawiera pewien układ z Matilde pod nieobecność jej siostry Lane będzie sprzątała i dbała o garderobę. Cała sprawa komplikuje się, kiedy w zawiłą sytuację trzech kobiet wstępuje czwarta: kochanka męża Lane – Ana. Dla każdej z kobiet sprzątanie oznacza coś innego. Wymyślony przez Ruhl – rządzący się swoimi regułami – magiczny, chwilami surrealny świat jest świetnym materiałem do realizacji spektaklu telewizyjnego, a doborowa obsada gwarantuje stworzenie niezapomnianych kreacji aktorskich.

„Posprzątane” autorstwa amerykańskiej dramatopisarki Sarah Ruhl to sztuka, która opowiada o życiu i śmierci; miłości i chorobie, przeznaczeniu, a przede wszystkim o głębokiej, pierwotnej więzi między kobietami. Sarah Ruhl (ur. 1974 r.) jest autorką kilkunastu sztuk, zaliczanych przez krytyków do nurtu magicznego realizmu. Dwukrotnie zdobyła Nagrodę Pulitzera: za „Posprzątane” (2005 r.) i za „In the Next Room” (2010 r.).

W przedstawieniu zagrały znakomite aktorki: Agata Kulesza, Aleksandra Konieczna, Dominika Kluźniak i Wiktoria Gorodeckaja. W roli Charlesa wystąpił Piotr Adamczyk.

Autor: Sarah Ruhl Przekład: Małgorzata Semil

Reżyseria: Agnieszka Lipiec-Wróblewska

Zdjęcia: Jan Holoubek

Scenografia: Agnieszka Zawadowska, Krzysztof Benedek

Kostiumy: Izabela Stronias