serwisy tvp

Pomocnicy śmierci

Filmy dokumentalne/historia

20 marca 1942 roku karny batalion składjący się z Łotyszy spacyfikował białoruską wieś Rosica w...

WIĘCEJ
20 marca 1942 roku karny batalion składjący się z Łotyszy spacyfikował białoruską wieś Rosica w rejonie ostrowieckim na pograniczu białorusko – łotewskim. Walentyna Masłowska dobrze pamięta te wydarzenia. Uzbrojeni ludzie zjawili się we wsi nad ranem. Z domów wypędzali wszystkich mieszkańców, również starców, kobiety i dzieci. Kilometr za wsią rozstrzelali wszystkich. Zginęło ok. 200 osób.

Rosica to najstraszniejszy przykład bestialstwa łotewskich karnych batalionów. W połowie 1942 r. na terenie Białorusi działało ich już dziesięć. Do połowy 1943 r. na pograniczu białorusko - łotewskim, z rozkazu Niemców, łotewscy policjanci zabili niemal połowę ludności. Tylko w rejonie ostrowieckim spacyfikowali ok. stu wsi. Wolha Dawydzionok to mieszkanka jednej z ich. Z jej rodziny cudem przeżyła tylko ona. Dziś ze strachem w oczach wspomina temte wydarzenia.

Wiosną 1943 r. z łotewsich batalionów Niemcy stworzyli Legion Wafen SS, który na terenie Białorusi był wykorzystywany do eksterminacji ludności żydowskiej.
W reportażu, oprócz relacji naocznych świadków pacyfikacji białoruskich wsi, również wypowiedzi historyków z Białorusi i Łotwy.

Wideo