serwisy tvp

Oglądaj do 21.12.2020 r.

filmy fabularne/dramaty

Wielokrotnie nagradzany, zrealizowany oszczędnymi środkami film o epickich proporcjach, rozliczający Australijczyków z historią. Od lat...

WIĘCEJ
Wielokrotnie nagradzany, zrealizowany oszczędnymi środkami film o epickich proporcjach, rozliczający Australijczyków z historią. Od lat 30. XX wieku do 1971 r. prawo zezwalało władzom na odbieranie dzieci ze związków mieszanych rodzinom aborygeńskim i wychowywanie ich w specjalnych ośrodkach. Na straży „czystości rasowej” przez 45 lat stał A. O. Neville, Komisarz do Spraw Aborygenów.

Film opowiada autentyczną historię ucieczki trzech dziewczynek (8-14 lat) z ośrodka do domu, oddalonego o 2000 kilometrów. Aby uniknąć zorganizowanego pościgu, którym osobiście kierował Neville, dzieci przebyły całą drogę pieszo, wzdłuż gigantycznego ogrodzenia przeciw królikom, przecinającego kontynent. Oszczędne środki wyrazu: australijskie pustkowia, kameralna znakomita obsada i muzyka Petera Gabriela o etnicznych inspiracjach, składają się na wzruszający, pozbawiony taniego sentymentalizmu film o „skradzionych pokoleniach”, jak pod koniec XX wieku zaczęto nazywać Aborygenów poddawanych rasistowskim praktykom.

Film oparty na książce Doris Pilkington zdobył nominacje do Złotego Globu, Nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego, Złotej Żaby oraz nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sao Paulo.

Kraj pochodzenia: Australia, 2002

Reżyseria: Phillip Noyce

Czas trwania: 94 minuty

Obsada:
Everlyn Sampi – Molly Craig
Tianna Sansbury – Daisy Craig
Laura Monaghan – Gracie Fields
David Gulpilil – Moodoo
Kenneth Branagh – A.O. Neville
Deborah Mailman – Mavis

Tytuł oryginalny: Rabbit-Proof Fence

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy