seriale/kostiumowe

„Północ i południe” (2004)Brytyjski serial kostiumowy. Adaptacja pełnej namiętności XIX-wiecznej powieści Elizabeth Gaskell o...

WIĘCEJ
„Północ i południe” (2004)Brytyjski serial kostiumowy. Adaptacja pełnej namiętności XIX-wiecznej powieści Elizabeth Gaskell o tym samym tytule.


Opis filmu
Mieszkający na sielskim, zielonym południu Anglii pastor Richard Hale wraz z żoną i córką Margaret przeprowadza się do Milton – przemysłowego centrum północy. Dla przybyszy z prowincji ponury krajobraz obcego miasta i różnice kulturowe są szokujące. Szczególną niechęcią zarówno miasto jak i jego mieszkańców darzy młodziutka Margaret. Wkrótce po przybyciu do Milton poznaje właściciela zakładu przemysłowego, Johna Thorntona, w którym dziewczyna dostrzega wszystko to, za co nie znosi północy. Ich losy połączą się jednak w sposób, jakiego nie przewidziała.
Seria szybko okazała się jednym z największych sukcesów BBC, od czasów „Dumy i uprzedzenia”, zaskakując tym samą stację. W dużej mierze produkcja zawdzięcza swój sukces znakomicie przyjętej, pełnej pasji, roli Richarda Armitage’a, jak również drobiazgowemu oddaniu realiów epoki i znakomitym dialogom.


Obsada serialu

W rolach głównych wystąpili:

Daniela Denby-Ashe („Moja rodzinka”, „EastEnders”) jako Margaret Hale,
Richard Armitage (cykl „Hobbit”, „Hannibal”, „Alicja po drugiej stronie lustra”, „Ocean’s 8”) jako John Thornton,
Tim Pigott-Smith („Klejnot w koronie”, „Alicja w Krainie Czarów”, „V jak Vendetta”, „Quantum of Solace”, „Johnny English”) jako Richard Hale
Sinéad Cusack („V jak Vendetta”, „Camelot”, „Ukryte pragnienia”) jako Hannah Thornton

W pozostałych rolach wystąpili:
John Light – jako Henry Lennox
Jo Joyner – jako Fanny Thornton
William Houston – jako John Boucher

Reżyseria
Reżyserem serialu „Północ i południe” jest Brian Percival, znany m.in. z seriali „Downton Abbey” i „Wszystkie stworzenia duże i małe” (2020), laureat m.in. nagrody BAFTA za dokument „O dziewczynie”.


Scenariusz
Scenariusz serialu „Północ i południe” jest dziełem Sandy Welch, scenarzystki m.in. takich produkcji jak „Emma” (2009) i „Jane Eyre” (2006).


Data premiery i kraj produkcji
Brytyjski serial „Północ i południe” wyprodukowano w roku 2004.


Tytuł oryginalny
„North & South ”


Czas trwania serialu
Serial „Północ i południe” liczy 4 odcinki po ok. 50 min.


Gdzie obejrzeć serial „Północ i południe”?
Wszystkie odcinki serialu „Północ i południe” online oglądaj w vod.tvp.pl.