Oglądaj do 20.08.2022 r.

filmy fabularne/dramaty

„Polak potrzebny od zaraz” (2007)

Wybitny reżyser Ken Loach („Riff-Raff”, „Ziemia i wolność”, „Wiatr...

WIĘCEJ
„Polak potrzebny od zaraz” (2007)

Wybitny reżyser Ken Loach („Riff-Raff”, „Ziemia i wolność”, „Wiatr buszujący w jęczmieniu”), czołowy przedstawicieli kina realizmu społecznego, opowiada o losie emigrantów, którzy w Wielkiej Brytanii szukają dobrego zarobku.

Opis filmu:
Główna bohaterka Angie (Kierston Wareing), zatrudniona jest w agencji szukającej w Polsce taniej siły roboczej do pracy w brytyjskich przedsiębiorstwach. Po kłótni z szefem wraz z przyjaciółką Rosie (Juliet Ellis) zakłada własną firmę. Angie zbiera oferty przy pomocy laptopa i kilku telefonów komórkowych. Biznes rozrasta się, ale okazuje się, że prawdziwe zyski przynosi dopiero złamanie prawa. Kobiety zaczynają więc zatrudniać robotników nielegalnie, organizują im również zakwaterowanie, którego koszty odliczają od pensji. Pewnego dnia w życiu Angie pojawia się młody polski emigrant Karol (Lesław Żurek) a atmosfera wokół firmy gęstnieje…

Obsada filmu

W rolach głównych występują:
Lesław Żurek („Mała Moskwa”, „Zabawa zabawa”, „Zieja”) jako Karol
Kierston Wareing („Zawód gangster”, „Sobowtór”, „Na granicy cienia”) jako Angie
Juliet Ellis („In The Flesh”, „Prisoners Wives”, „All About Me”) jako Rose

Kto jeszcze zagrał w filmie „Polak potrzebny od zaraz”?
Joe Siffleet – Jamie
Colin Caughlin – Geoff
Maggie Russell – Cathy
Raymond Mearns – Andy
Frank Gilhooley – Derek
Faruk Pruti – Emir
Branko Tomovic – Milan
Serge Soric – Toni
Radosław Kaim – Jan
Steve Lorrigan – sierżant policji

Reżyseria
Reżyserem filmu „Polak potrzebny od zaraz” jest Ken Loach, wielokrotny zdobywca nagrody BAFTA oraz Złotej Palmy na festiwalu w Cannes.

Scenariusz
Autorem scenariusza jest Paul Laverty, który w swoim dorobku ma takie filmy jak „Słodka szesnastka”, „Ja, Daniel Blake” i „Yuli”.

Data premiery, kraj produkcji
„Polak potrzebny od zaraz” miał swoją premierę 1 września 2007 podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Film jest koprodukcją polską, brytyjską, włoską, hiszpańską i niemiecką.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu „Polak potrzebny od zaraz” jest Nigel Willoughby, znany ze współpracy przy takich produkcjach jak „Dom grozy”, „Downton Abbey” i „Siostry Magdalenki”.

Tytuł oryginalny
„It's a Free World…”

Czas trwania filmu
Film „Polak potrzebny od zaraz” trwa 96 minut.

Nagrody i nominacje
Na Festiwalu Filmowym w Wenecji film „Polak potrzebny od zaraz” otrzymał nagrodę za scenariusz, natomiast Kierston Wareing, która zagrała w nim główną rolę, dostała nominację do nagrody BAFTA.

Gdzie obejrzeć film „Polak potrzebny od zaraz”?
Cały film „Polak potrzebny od zaraz” online oglądaj na vod.tvp.pl

Wideo