serwisy tvp

Pogrzeby to nasze życie

Filmy dokumentalne/ludzie

Zmiany, jakie zachodzą w naszym życiu, dotyczą także jego kresu. Zadałem sobie pytanie - co...

WIĘCEJ
Zmiany, jakie zachodzą w naszym życiu, dotyczą także jego kresu. Zadałem sobie pytanie - co zmieniło się w obyczajach pogrzebowych po 1989 roku?

Po świecie pośmiertnych obrządków oprowadzi nas mistrz świeckich ceremonii - Jacek Borowik, ateista, ale z wykształcenia - teolog, absolwent teologii na Wydziale Papieskim Wyższej szkoły Jezuitów.

Jacek Borowik w nowej todze objaśnia nam sekrety zawodu, polegającego na aranżowaniu i prowadzeniu świeckiej ceremonii pogrzebowej. W pracy towarzyszy mu wielka miłość jego życia, żona Anna.....

Wraz z nimi odwiedzamy kurhan grzebalny ks. Fijałka, który wybudował obiekt unikatowy na skalę europejską, jeśli nie światową. To połączenie świątyni i cmentarza, w ścianach betonowego bunkra, który przetrwa nawet uderzenie atomowe, jest miejsce na 10 tysięcy zasuszonych ciał.

W ten sposób ks. Fijałek chce ustrzec kościół przed gospodarczym kryzysem - wierni zawsze przyjdą do świątyni, gdzie w kryptach leżą zmarli przodkowie...

Poznajemy krawców, u których Jacek zamawia sobie nową togę pogrzebową. Krawcy specjalizują się w szyciu strojów dla zmarłych, a dla reklamy organizują efektowny pokaz mody funeralnej.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy