serwisy tvp

Filmy dokumentalne/historia

„Podróżnik” (2020)

Film jest opowieścią opartą na wspomnieniach Mariana Główki, nauczyciela i harcmistrza...

WIĘCEJ
„Podróżnik” (2020)

Film jest opowieścią opartą na wspomnieniach Mariana Główki, nauczyciela i harcmistrza ze Śląska, aresztowanego wiosną 1940 roku w ramach niemieckiej Akcji Inteligencja. Dokument stanowi drugą część filmowej trylogii poświęconej niemieckim represjom wobec Polaków podczas II wojny światowej. Pierwsza pt. „Listy śmierci. Akcja Inteligencja” przedstawia historię działań podejmowanych przez Urząd Bezpieczeństwa III Rzeszy i proces tworzenia tzw. list gończych Polaków, na których znaleźli się wszyscy patrioci mogący być przywódcami przyszłej konspiracji.
Opis filmu:
Marian Główka trafił na tak zwane niemieckie listy śmierci za organizowanie polskiego harcerstwa na Śląsku. Przeszedł przez siedem obozów koncentracyjnych, przez KL Dachau trzykrotnie, a wolność odzyskał w 1945 roku, po 1841 dniach spędzonych w niemieckiej niewoli. Kanwą do napisania scenariusza filmu był jego pamiętnik opracowany przez syna dr. Zbigniewa Główkę.
Reżyseria:
Reżyserem filmu dokumentalnego „Podróżnik” jest Hanna Zofia Etemadi

Data premiery i kraj produkcji:
Film „Podróżnik” wyprodukowano w 2020 roku, w Polsce.

Czas trwania filmu:
Film „Podróżnik” trwa 50 minut.

Nagrody:
Gdynia (Ogólnopolski Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci")-Nagroda Platformy Europejskiej Pamięci i Sumienia za „szczególne ukazanie losów Europy XX wieku”, Warszawa (Festiwal Filmów Edukacyjnych "Edukino")-Złoty Kopernik w kategorii: Historia


Gdzie obejrzeć film „Podróżnik”?
Cały film „Podróżnik?” online oglądaj w vod.tvp.pl.

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy