serwisy tvp

Filmy dokumentalne/historia

Warszawa, 20 lutego, 2014 roku. Na Ukrainie wrze, a w Polsce trwają obchody 70-lecia PRL....

WIĘCEJ
Warszawa, 20 lutego, 2014 roku. Na Ukrainie wrze, a w Polsce trwają obchody 70-lecia PRL. W udekorowanej propagandowymi plakatami Warszawie odbywa się plenum KC PZPR. Plac Zbawiciela zdobi kwietna instalacja symbolizująca sierp i młot, nad centrum górują dwa majestatyczne Pałace Kultury. „Pocztówki z Republiki Absurdu” to niezwykły, a przy tym przewrotny film.

Wszechobecne kolejki, lekcje WF-u z maskami przeciwgazowymi na głowie. W „lokalach gastronomicznych” kawa po 170 tys. zł. W kafejkach internetowych – chiński odpowiednik Facebooka w rosyjskiej wersji językowej, łączący w sieci obywateli krajów wschodniego bloku. Telefony komórkowe - dostępne na kartki. Szare ulice udekorowane propagandowymi plakatami W „Dzienniku Telewizyjnym” doniesienia z wydarzeń na Ukrainie, przerywane okolicznościowymi reklamówkami, w których Magdalena Różdżka i Jan Wieczorkowski z entuzjazmem deklamują: „Mieszkamy w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. I jesteśmy szczęśliwi”.

Do takiej stolicy Polski przyjeżdża Anna Sundgren – młoda szwedzka reżyser. Zamierza zrealizować film dokumentalny o życiu swoich rówieśników w kraju, w którym inicjatywa Okrągłego Stołu poniosła klęskę i w której nadal panuje komunizm. Anna spotyka się z Marią, Julią i Karolem, którzy opowiadają jej o swojej codzienności w Warszawie.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2014

Czas trwania: 46 min.

Reżyseria: Jan Holoubek

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy