serwisy tvp

Filmy dokumentalne/historia

„Początek” (2013)

Film dokumentalny przedstawia pierwszy tydzień okupacji niemieckiej w Warszawie. Od kapitulacji stolicy...

WIĘCEJ
„Początek” (2013)

Film dokumentalny przedstawia pierwszy tydzień okupacji niemieckiej w Warszawie. Od kapitulacji stolicy 28 września 1939 roku, do defilady wojsk hitlerowskich z udziałem Hitlera w Al. Ujazdowskich 5 października 1939 roku.

Opis filmu
Film prezentuje archiwalne ujęcia lotnicze zniszczonych domów, kamienic, budynków, ulic i fabryk. Zdjęcia ilustrujące tysiące ludzi poszukujących bliskich w dopalających się zgliszczach, oczekujących na wyjście z miasta, czekających na talerz zupy czy bochenek chleba. Ujęcia Wojska Polskiego wychodzącego z miasta do pięcioletniej niewoli jenieckiej i wkraczających oddziałów niemieckich zajmujących miasto i komendanturę.

Uzupełnieniem obrazu są autentyczne wycinki prasowe z ówczesnych gazet, dzień po dniu pokazujące narastającą grozę okupacji w wielu sferach. Poza jedynym, 15-sekundowym słynnym komunikatem głosowym z Polskiego Radia, 30-minutowemu filmowi nie towarzyszy żaden komentarz, a jedynie specjalnie skomponowana muzyka.

Reżyseria

Film dokumentalny „Początek” wyreżyserował Andrzej Stefan Kałuszko, znany filmowiec, odpowiedzialny m.in. za obraz „Alina Janowska. Z Pawiaka”.

Scenariusz

Autorem scenariusza dokumentu „Początek” jest Krzysztof Jaszczyński.

Czas trwania

Film „Początek” trwa 30 minut.

Gdzie można oglądać film „Początek”?

Cały film „Początek” można oglądać online na vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy