serwisy tvp

filmy fabularne/familijne

Adaptacja arcydzieła włoskiego pisarza Carlo Collodiego. Baśń „Le avventure di Pinocchio” („Przygody Pinokia”) oczarowała czytelników...

WIĘCEJ
Adaptacja arcydzieła włoskiego pisarza Carlo Collodiego. Baśń „Le avventure di Pinocchio” („Przygody Pinokia”) oczarowała czytelników w latach osiemdziesiątych XIX wieku. „Pewnego razu stary stolarz Dżepetto, który był bardzo samotny, wystrugał z drewna śliczną kukiełkę i dał jej na imię Pinokio. A gdy nadeszła noc, pojawiła się Błękitna Wróżka i ożywiła drewnianego chłopca...” – tak zaczyna się jedna z najpiękniejszych baśni świata.
Historia Dżepetta i Pinokia zafascynowała filmowców. Np. w 1936 r. powstał pierwszy włoski serial animowany. Adaptacja baśni z 1972 r. należy do najsłynniejszych i najbardziej cenionych przez kinomanów. Za reżyserię odpowiadał Luigi Comencini, mistrz klasycznej komedii włoskiej. W zrealizowanym z rozmachem filmie o przygodach Pinokia kłamczuszka, który uczy się, jak być dobrym chłopcem, wystąpiła plejada włoskich gwiazd. Wróżkę zagrała uwielbiana przez widzów Gina Lollobrigida.

Kraj pochodzenia, rok produkcji: Włochy, 1972

Reżyseria: Luigi Comencini

Czas trwania: 128 min.

Obsada:
Andrea Balestri– Pinokio
Dżepetto – Nino Manfredi
Ciccio Ingrassia – Lis
Franco Franchi –Kot
Gina Lollobrigida – Wróżka
Vittorio de Sica – Sędzia

Tytuł oryginalny: Le avventure di Pinocchio

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy