serwisy tvp

Filmy dokumentalne/ludzie

„Pierwszy Polak na Marsie” (2017)

W filmie dokumentalnym Agnieszki Elbanowskiej opowiedziana została historia zafascynowanego...

WIĘCEJ
„Pierwszy Polak na Marsie” (2017)

W filmie dokumentalnym Agnieszki Elbanowskiej opowiedziana została historia zafascynowanego podróżami kosmicznymi emeryta Kazimierza Błaszczaka. Dowiedziawszy się o planach NASA dotyczących wysłania człowieka na Marsa, mężczyzna postanawia wziąć udział w programie rekrutującym kandydatów do misji kosmicznej.

Opis filmu:
Kazimierz Błaszczak to 68-letni mieszkaniec jednej z polskich miejscowości. Jest emerytem, który pasjonuje się podróżami kosmicznymi, a jego największym marzeniem jest podróż na Marsa. Kiedy usłyszał, że Amerykanie chcą tam wysłać człowieka, od razu zainteresował się wzięciem udziału w kosmicznej misji.

Dając z siebie wszystko, spróbował swoich sił w rekrutacji do misji Mars One. Kosmos fascynował go całe życie, więc postanowił postawić wszystko na jedną kartę. Na terenie Cieszęcina w powiecie wieruszowskim zainstalował radioteleskop o średnicy 13 m. Po zgłoszeniu swojej kandydatury do programu Mars One, przystępował do kolejnych etapów selekcji. Dowiemy się czy udało mu się wygrać eliminacje i czy będzie pierwszym człowiekiem w historii ludzkości, który wyląduje na obcej planecie, zasiedli ją i już nigdy nie wróci…

Scenariusz i reżyseria
Reżyserem i autorką scenariusza filmu dokumentalnego „Pierwszy Polak na Marsie” jest Agnieszka Elbanowska, która ma w swoim dorobku takie dokumenty jak „Polonez”, „Relax” i „Niewiadoma Henryka Fasta”.

Data premiery, kraj produkcji
Polski film dokumentalny miał swoją premierę 10 października 2016 roku podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Zdjęcia
Twórcą zdjęć do filmu „Pierwszy Polak na Marsie” jest Paweł Chorzępa, który brał udział w takich produkcjach jak „Samotność dźwięku” i „Magnezja”.

Czas trwania filmu
Film „Pierwszy Polak na Marsie” trwa 37 minut.

Nagrody i nominacje
Film dokumentalny „Pierwszy Polak na Marsie” został uznany za najlepszy film krótkometrażowy podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego w 2016 roku. Rok później dokument został wyróżniony Bramą Wolności i Nagrodą Publiczności na Gdansk Docfilm Festival.

Gdzie obejrzeć film „Pierwszy Polak na Marsie”?
Cały film „Pierwszy Polak na Marsie” online oglądaj za darmo na vod.tvp.pl

Wideo

Dodaj do mojej listy
Moja lista Usuń z mojej listy